Szuflady muszą zapewniać wygodę, komfort i niezawodność użytkowania. Fot. Mariusz Golak

Szuflady muszą zapewniać wygodę, komfort i niezawodność użytkowania. Fot. Mariusz Golak

  • Autor: mg
  • 11 sty 2017 10:19 (aktualizacja: 12 sty 2017 09:45)

Okucia do szuflad - rozwój technologii

Funkcjonalna szuflada powinna lekko się wysuwać, a poza tym być wyposażona w mechanizm spowalniający zamknięcie oraz zapewniający cichą pracę. Klienci zwracają również uwagę na optymalną równowagę między ceną a jakością, a także jak najszersze możliwości organizacji jej wnętrza.

Trudno wyobrazić sobie praktyczną kuchnię czy łazienkę bez funkcjonalnych szuflad. Pełen wysuw, cichy domyk, wysokie parametry wytrzymałościowe – to podstawowe właściwości, które definiują produkty z tego segmentu. Szuflady muszą bowiem zapewnić wygodę, komfort i niezawodność użytkowania. Wbrew pozorom, stosowane w nich rozwiązania są pełne nowinek, a producenci nieustannie doskonalą swoje produkty, by spełnić oczekiwania rynku.

Dobra prowadnica to podstawa

Oferta dostępnych na rynku szuflad jest niezwykle bogata. Różnią się one między sobą zarówno parametrami, jak i obszarem stosowania.

Jednym z najistotniejszych elementów szuflad są prowadnice, które decydują o komforcie ich użytkowania. Odpowiadają one za płynne i bezproblemowe otwieranie nawet w sytuacji, gdy szuflada jest maksymalnie obciążona.

W ostatnim czasie prowadnice meblowe przeszły ewolucję. Niegdyś w powszechnym użyciu były prowadnice rolkowe i kulkowe. Pierwsze z nich charakteryzują się niezwykle prostą konstrukcją, bezproblemowym montażem i częściowym wysuwem. Drugie są nieco bardziej skomplikowane, zapewniają możliwość stosowania większego obciążenia, mają też spowalniacze i blokady wysuwu. Obecnie tego typu prowadnice wykorzystywane są najczęściej w masowo produkowanych meblach, których odbiorcami są klienci kierujący się przede wszystkim kryterium cenowym.

Szuflady czołowych producentów bazują na rozwiązaniach systemowych, w których na przykład boki są elementami konstrukcyjnymi szuflady lub łączą ją z prowadnicą. Dzięki temu minimalizowana jest ilość elementów, z których składa się szuflada. Równocześnie zostaje ułatwiony montaż oraz pojawia się możliwość regulacji. 

Cicho i do końca

Aktualnie trudno sobie wyobrazić szuflady pozbawione cichego domyku. Bezszelestna praca to zasługa zastosowania systemów wyhamowujących. Zapewniają one płynny i cichy ruch zarówno podczas otwierania, jak i zamykania szuflady. Wpływa to na komfort użytkowania mebli, ale też wydłuża ich trwałość. Meble pozbawione mechanizmów synchronizacji znacznie szybciej się zużywają.

Z komfortem użytkowania szuflad nierozerwalnie związana jest również opcja pełnego wysuwu. Gwarantują to na przykład prowadnice składające się z trzech współpracujących ze sobą szyn, które podczas wysunięcia szuflady kolejno się wysuwają, a podczas zamykania – chowają. Całkowity wysuw ułatwia dostęp do zawartości szuflady. W ten sposób użytkownik ma zapewniony pełen przegląd jej zawartości.

Wysuwają się do końca bez ryzyka, że wyciągniemy je za daleko. Domykają się cicho i spowalniają podczas zamykania, więc możemy zapomnieć o irytującym trzaskaniu drzwiczkami i narażaniu np. cennej ceramiki na wstrząsy – mówi Joanna Repko, ekspert firmy GTV.

Szuflada… wagi ciężkiej

Prowadnice stosowane w szufladach muszą także charakteryzować się odpowiednimi parametrami wytrzymałościowymi. To właśnie one decydują, co i w jakiej ilości może być przechowywane. Generalnie rzecz biorąc, chodzi przede wszystkim o zapewnienie odpowiedniej sztywności prowadnic, które poddane obciążeniu nie mogą się wyginać. Niedopasowanie wytrzymałości prowadnic do poziomu obciążenia może skutkować ocieraniem się sąsiadujących frontów lub – w ostateczności – nawet uszkodzeniem prowadnic. Wytrzymałość jest tym bardziej istotna, że obecny trend zakłada korzystanie z większych i szerszych szuflad, które – siłą rzeczy – są bardziej obciążane. Dlatego większość dostępnych na rynku szuflad czołowych producentów wytrzymuje obciążenia do 40-50 kg, a nawet wyższe.

Producenci proponują systemowe rozwiązania służące do przechowywania, które są nie tylko wydajne, ale też elastyczne w dopasowaniu do każdej aranżacji. Myśląc o niewielkiej przestrzeni, idealnym wyjściem mogą okazać się szuflady „Modern Box”, dzięki którym zbudujemy np. szafkę typu cargo doskonale dopasowaną do naszych potrzeb. Decydując się na to rozwiązanie, mamy do dyspozycji konstrukcję o bardzo dużym udźwigu, sięgającym nawet 200-250 kg w dowolnej konfiguracji szuflad „Modern Box” lub „Modern Box Square” o udźwigu 40 i 50 kg – rekomenduje  Joanna Repko.

Więcej przeczytasz w najnowszym wydaniu czasopisma "Mebli Plus"!

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ