Oświetlenie może się znaleźć praktycznie w każdej części mebla – we wnękach i półkach, pod meblem, na wieńcu, a nawet w szufladach. Fot. GTV

Oświetlenie może się znaleźć praktycznie w każdej części mebla – we wnękach i półkach, pod meblem, na wieńcu, a nawet w szufladach. Fot. GTV

  • Autor: mg
  • 10 kwi 2018 09:24 (aktualizacja: 11 kwi 2018 20:50)

Oświetlenie ledowe podnosi wartość sprzedażową mebli

Zdaniem przedstawicieli salonów i sieci handlowych, oświetlenie stosowane w meblach staje się coraz istotniejszym argumentem sprzedażowym. Okazuje się, że klienci częściej sięgają po tego typu zestawy ze względów dekoracyjnych niż funkcjonalnych.

Działający na polskim rynku producenci systemów oświetleniowych oferują szeroką gamę wyrobów specjalnie przeznaczonych do mebli. Są wśród nich listwy ledowe, oprawy o najrozmaitszych kształtach i układach źródeł światła, lampy podszafkowe i wysięgnikowe. W zasadzie oświetlenie może się znaleźć praktycznie w każdej części mebla – we wnękach i półkach, pod meblem, na wieńcu, a nawet w szufladach. Zakres jego zastosowania jest bardzo szeroki, a jedynym ograniczeniem pozostaje tylko wyobraźnia projektanta. 

Wszędobylskie światło

Oświetlenie znajduje zastosowanie w najróżniejszych rodzajach mebli. Można je wkomponować w witryny, regały, szafki kuchenne i łazienkowe. W ostatnim czasie w ten sposób dekorowane są również sofy i narożniki. Wiele dostępnych na rynku kolekcji oferowanych jest w dwóch wersjach – z oświetleniem i bez, dzięki czemu to klient dokonuje ostatecznego wyboru.

Z jednej strony oświetlenie pełni funkcję dekoracyjną. Nie tylko podkreśla poszczególne elementy mebla, ale także eksponuje całą jego bryłę, czyniąc z niej atrakcyjny składnik aranżacji wnętrza. Wydobywa geometryczne podziały mebli, ale też kieruje uwagę na zgromadzone w witrynach czy półkach dodatki wnętrzarskie czy rodzinne pamiątki. Tak się dzieje w przypadku mebli znajdujących się w salonie bądź jadalni.

Funkcja oświetlenia zmienia się w meblach łazienkowych bądź kuchennych. Wówczas aspekt dekoracyjny ustępuje funkcjonalności, a oświetlenie – zwykle w postaci punktowej – służy doświetleniu stref roboczych (np. blatu kuchennego) lub miejsc często wykorzystywanych (np. lustra).

W zależności od planowanego efektu projektant odpowiednio ukierunkowuje strumień światła, ewentualne skupia go bądź rozprasza. Ważną rolę odgrywa też barwa światła – neutralna, ciemna bądź zimna.

Podsumowując, gdy kluczowy jest aspekt funkcjonalny, dobierana jest odpowiednia charakterystyka świetlna, aby blat kuchenny, wnętrze szafy czy szuflady były prawidłowo doświetlone. W przypadku prymatu dekoracyjności liczy się design oprawy i miejsce jej zamontowania. 

Ledowy „rewolucjonista”

Oświetlenie było wykorzystywane w meblach od wielu lat, lecz dopiero pojawienie się na rynku systemów ledowych poszerzyło obszar jego zastosowania i umożliwiło tworzenie bardziej kreatywnych aranżacji. Szybko okazało się, że LED-y mogą być doskonałą alternatywą dla wcześniej stosowanych świetlówek i halogenów. Użytkowników przekonały ich funkcjonalność i możliwości dekoracyjne. Ogromnym atutem jest również niewielki pobór mocy przy bardzo dużej żywotności.

Należy przy tym pamiętać, że źródło światła, jakim są diody LED, to jeszcze nie system oświetleniowy. Do jego zaistnienia potrzebne są także funkcjonalne oprawy oświetleniowe.

Dostępne na rynku oprawy oświetleniowe mają najróżniejsze kształty, przystosowane są też do różnorodnych zastosowań. To właśnie dzięki oprawom nowoczesne systemy oświetleniowe mogą być wykorzystywane w roli podstawowego oświetlenia blatów, półek czy szafek, jak również pełnić funkcję elementów dekoracyjnych, w sytuacji gdy podświetlają wnęki lub witryny.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ