• Autor: uk
  • 27 gru 2013 18:01

Oszczędne technologie

W jaki sposób można oszczędzać materiały w procesie produkcji mebli? Umożliwia to m.in. technologia nestingu oraz systemy zastosowane w maszynach, pozwalające np. na odzysk lakieru z taśmy.

Formatyzacja i wykonanie otworów pod zawiasy z pełnowymiarowej płyty w jednym przebiegu roboczym na centrum obróbczym CNC jest możliwe dzięki technologii nestingu (Nested Based Manufacturing lub NBM). Produkcja w tej technologii pozwala na dokładny rozkrój elementów i formatek oraz redukcję kosztów obsługi.

Nesting zapewnia więc nie tylko kompleksową obróbkę – rozkrój płyty, wiercenie i frezowanie pod zawiasy w jednym przebiegu obróbczym, ale też optymalizację obróbki – elementy są tak układane, aby uzyskać możliwie maksymalne wykorzystanie materiału surowego.

Proces nestingu jest bardzo podobny we wszystkich zakładach produkcyjnych. Najpierw surowa płyta podawana jest do centrum obróbczego. Aby „oszczędzić“ stół maszyny, mocuje się na nim płytę podkładową, zasysaną przy pomocy ssawek próżniowych. Właściwa płyta surowa zasysana jest następnie przez płytę podkładową. Po pionowej obróbce wiertarskiej następuje formatowanie, podczas którego frez jedynie na kilka dziesiątych milimetra wcina się w płytę podkładową. Nesting najczęściej wykorzystywany jest przy produkcji konstrukcji meblowych, przyczep kempingowych, łodzi i zabawek, gdzie uzyskuje się największe profity z optymalnego wykorzystania materiałów.

Oszczędzanie lakieru

Automat „Mito” w ofercie firmy Teknika jest efektem połączenia doświadczeń firmy Falcioni (należącej do grupy Cefla) w produkcji automatów jednoramiennych z wiedzą i potencjałem technicznym Cefli. Nowym rozwiązaniem technologicznym, zastosowanym w automacie „Mito”, jest opatentowany system odzysku lakieru z taśmy. Składa się z przeciwbieżnego walca stalowego, będącego w kontakcie z taśmą transportową (z materiału CFB). Zapewnia on najwyższą jakość odzyskiwanego lakieru oraz pozwala skrócić do minimum czas potrzebny na mycie maszyny na koniec zmiany roboczej.

System oszczędzania lakieru, dzięki któremu nanosi się lakier tylko wtedy, gdy pojawiają się elementy, składa się z bariery odczytu z fotodiodami. Precyzyjnie odczytuje ona kształt elementu, nie wymagając żadnych regulacji na długości czy szerokości. Połączona jest ze sterowaniem, które włącza pistolety tylko wtedy, gdy elementy znajdują się na taśmie w strefie natrysku. Suport nośny, na którym zamontowane są 4 pistolety natryskowe, posiada szybkie mocowanie umożliwiające błyskawiczną zmianę całego agregatu (przy zmianie produktów itp.) Dodatkowo w ofercie istnieje wersja suportu pistoletowego z systemem „Just In Time”, przeznaczonym do małych serii produkcyjnych. Jak to działa? Na suporcie nośnym zainstalowany jest tzw. kubek połączony bezpośrednio z pistoletami. Dzięki temu można lakierować bardzo małe serie bez użycia pompy, a więc i przy okazji można bardzo szybko zmieniać kolory.

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ