Elementy mebli wykonane z płyty komórkowej prezentują się wyjątkowo atrakcyjnie. Fot. archiwum

Elementy mebli wykonane z płyty komórkowej prezentują się wyjątkowo atrakcyjnie. Fot. archiwum

  • Autor: uk
  • 27 gru 2013 18:01 (aktualizacja: 29 lip 2009 00:00)

Oszczędność i design w jednym

Aktualne trendy we wzornictwie mebli wyraźnie zmierzają do podkreślenia grubości materiału, z którego są wykonane. Ma to oczywiście sens, gdy wiążą się tym oszczędności surowcowe i logistyczne. Zalety te posiada płyta komórkowa.

Z zebranych przez firmę Egger doświadczeń w zakresie współpracy z producentami mebli używającymi płyt komórkowych wynika, że są oni zadowoleni z obróbki tego materiału. Stosując płyty komórkowe mogą zaoferować meble o poszukiwanym często masywnym wyglądzie, a jednocześnie niewielkiej wadze. Jednak na rynku krajowym stosowanie płyty komórkowej do produkcji mebli, pomimo jej niewątpliwych zalet, nie jest popularne. Co w takim razie stoi na przeszkodzie rozpowszechnieniu się jej?

Najpierw parę słów o zaletach. Płyta komórkowa „Eurolight” firmy Egger, dzięki niewielkiej wadze spełnia wcześniej wspomniane założenia – stanowi więc swoiste ogniwo łączące nowoczesne pomysły wzornicze, wykorzystujące atrakcyjne dekory i powierzchnie z możliwością redukcji kosztów produkcji i transportu. „Eurolight” jest pierwszą płytą komórkową produkowaną na skalę przemysłową. Składa się z płyty wierzchniej wykonanej z płyty wiórowej „Eurospan” o grubości 8 mm oraz lekkiego, a zarazem stabilnego wypełnienia o konstrukcji 6-kątnych komórek tzw. plastra miodu. Innowacyjna konstrukcja „sandwicha” redukuje zużycie materiału – zmniejsza zapotrzebowanie na surowiec. W ten sposób producent oszczędza na kosztach materiału, logistyki, i jednocześnie przyczynia się do ochrony środowiska. Warto zwrócić uwagę również na parametry techniczne – wytrzymałość i stabilność płyty. Płyta komórkowa „Eurolight” jest produkowana w zakładzie Grupy Egger w St. Johann w Tyrolu, od prawie 3 lat. Wykorzystując tego rodzaju materiał do produkcji mebli i wykończenia wnętrz można nadawać projektom atrakcyjny, masywny wygląd, a jednocześnie niezwykłą lekkość.

Obecnie firma Egger oferuje płytę komórkową w kilkuset dekorach, w grubościach od 15 do 100 mm. W celu ułatwienia dostępności wprowadziliśmy również kolekcję magazynową w grubościach 38 i 50 mm w 20 dekorach oraz płytę surową w grubościach 38, 50 i 60 mm, z okładzinami o grubościach 8 mm, co pozwala używać standardowych okuć. Poszerzyliśmy również kolekcję magazynową blatów roboczych na bazie płyty komórkowej w grubości 60 mm, które są osiągalne od jednej sztuki – powiedział Waldemar Zawiślak, kierownik sprzedaży na rynek polski firmy Egger Polska.

Kto się boi płyty komórkowej?

Firma Egger, wprowadzając do oferty produktowej płytę komórkową „Eurolight”, jednocześnie współpracowała z producentami maszyn, okuć oraz innych akcesoriów, niezbędnych do obróbki, aby móc zaoferować klientowi kompletny produkt. Mamy pewność, że od tej strony jesteśmy dobrze przygotowani – podkreślił Waldemar Zawiślak.

Natomiast największą przeszkodą dla pełnego zadomowienia się tego produktu na rynku jest podejście klientów do stosowania tego rodzaju materiału. Z naszych obserwacji wynika, że przeszkodą jest wciąż niewystarczająca wiedza, czasem zwykła obawa przed trudnościami obróbki płyt komórkowych. Aby zmienić nastawienie klientów, firma Egger Polska regularnie prowadzi prezentacje i szkolenia. Ich celem jest przekazanie wszelkiej wiedzy technicznej i przełamanie oporu. Stopniowo odczuwamy, że klienci przekonują się do płyty komórkowej – coraz więcej płyty „Eurolight” pojawia się w gotowych produktach. Ostatnio, podczas targów „Furnica”, odnotowaliśmy spore zainteresowanie prowadzonymi przez nas prezentacjami. Nie ulega wątpliwości, że jest to produkt niezwykle znany. Jednak ta popularność na razie jeszcze nie przekłada się w pełni na ilości w porównaniu z klasyczną płytą wiórową – powiedział Waldemar Zawiślak.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ