Szafka z funkcją servo-drive (Blum). Fot. Nobillia

Szafka z funkcją servo-drive (Blum). Fot. Nobillia

  • Autor: bm
  • 07 cze 2017 08:38 (aktualizacja: 08 cze 2017 10:02)

Otwieranie górnych szafek w kuchni - dostępne rozwiązania

Im wyższa zabudowa kuchenna, tym więcej miejsc trudno dostępnych dla użytkowników, zwłaszcza dla osób niewielkiego wzrostu. Aby ułatwić korzystanie z górnych szafek producenci akcesoriów meblowych proponują dość szeroką ofertę rozwiązań – dzięki nim otwieranie wysoko położonych frontów będzie o wiele łatwiejsze.

Na rynku znajdziemy różne rodzaje rozwiązań pozwalających na funkcjonalne korzystanie ze stref ulokowanych najwyżej w zabudowie kuchennej – do dyspozycji klientów są między innymi windy, których mechanizm uruchamia się przez lekkie pociągnięcie za dźwignię, modele wysuwane z tylnymi półkami przesuwającymi się do przodu, wyciągi z półkami o płynnej regulacji wysokości oraz sprytne rozwiązania do górnych (i nie tylko) szafek narożnych typu karuzele i obrotnice. Do ciekawszych rozwiązań pozwalających na zagospodarowanie stref tzw. wysokich należą mechanizmy umożliwiające opuszczenie całej zawartości szafki na wysokość wzroku. Inne z kolei – pozwalają łatwo otworzyć szafkę przez płynne przesunięcie frontu do góry.

Podnośniki pneumatyczne ma w swojej ofercie większość producentów akcesoriów dostępnych na polskim rynku. Obok produktów firmy Rejs (która proponuje np. podnośnik okapowy pneumatyczny „New Kontra”, warto zwrócić uwagę chociażby na podnośnik do frontów uchylnych „Elan” z oferty GTV. Jest to specjalny mechanizm podnoszący, który umożliwia ultralekkie otwieranie oraz zatrzymanie frontu w dowolnej pozycji powyżej 30°, gwarantujący bezproblemową pracę nawet do 40.000 cykli otwierania i zamykania.

Z kolei kolekcja „Top-Stays”, firmy Amix) – to nowa generacja systemów otwierania górnych szafek. Ich zaletą jest między innymi minimalny opór wyczuwalny w momencie otwierania klapy, a także wygodny dostęp do wnętrza korpusu dzięki szerokiemu kątowi otwarcia 107°.

Alternatywą dla szafek z podnoszonymi drzwiami są szafki wiszące z rozwiązaniem iMove. W tym wypadku drzwi otwierają się tradycyjnie, do boku, ale mają wysuwaną, podwójną półkę. Możemy ją wyciągnąć przed szafkę lub opuścić, co zapewnia łatwy dostęp do jej zawartości. Takie rozwiązania znajdziemy w ofercie firmy Peka, a także marki Kesseböhmer, której Peka jest dystrybutorem.

CZYTAJ WIĘCEJ: w najnowszym wydaniu "Mebli Plus"

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ