• Autor:
  • 03 sty 2006 00:00

Pianki tapicerskie mogą coraz więcej

Nawet najbardziej atrakcyjną formę mebla z czasem weryfikują jego wygoda i trwałość. Słownik klientów finalnych coraz częściej wzbogacony jest o takie pojęcia, jak formatka, pianka czy włóknina. Komponenty te mają dziś nie mniejsze znaczenie niż design. Na szczęście, a może raczej... na zdrowie.

Jak pokazują wybory producentów mebli tapicerowanych, najczęściej stosowane komponenty to formatki bonnellowe, włókniny, pianki, maty tapicerskie, jak też różnego rodzaju wypełnienia. Nie ma dziś lepszego czy gorszego typu półfabrykatów. Może być tylko źle dobrany. Producenci i dystrybutorzy zabiegają o to, aby innowacje w obrębie produktu nie podwyższały jego ceny. Optymalizowane są też wymiary komponentów, co wpływa na ograniczanie powstawania odpadów i obniża koszty produkcji.

Mebel z pianką

Pianki są jedną z najbardziej innowacyjnych grup materiałów stosowanych do produkcji mebli tapicerowanych. Modernizacji ulegają dostępne od lat produkty, poszukiwane są też ich nowe zastosowania.

Oprócz elastycznych pianek poliuretanowych na rynku dostępne są np. pianki wtórnie spienione wytwarzane na bazie drobno zmielonych pianek klasycznych. Oferowane są w wielu wersjach różniących się parametrami fizykochemicznymi i użytkowymi. Poprzez odpowiedni dobór gęstości i twardości są dobrym materiałem do produkcji każdego typu mebla tapicerowanego. Firma Organika proponuje wykonywanie specjalnych siedzisk łączących pianki wtórnie spienione z piankami klasycznymi. Daje to siedziskom wyższą sprężystość i wygodę. Zwiększa też wytrzymałość na próby zmęczeniowe przy długotrwałym użytkowaniu. Element składający się z pianki wtórnie spienionej w połączeniu z wkładką z pianki klasycznej ma zbliżony współczynnik wygody, jak ten wyprodukowany z tradycyjnej pianki ze sprężynami, formatkami sprężynowymi lub z pianką wysokoelastyczną. Dzięki wysokiej odbojności takiego układu siedzisko jest wyjątkowo miękkie, a zarazem sprężyste. Ma też parametry zbliżone do pianek typu HR.

HR (High Resilient) to oznaczenie pianek wysokoelastycznych – stosowanych do komfortowych, ekskluzywnych mebli czy materaców. Oferowane są przez większość krajowych producentów i dystrybutorów. Ceni się je ze względu na dużą elastyczność i dynamiczne zachowanie po zdjęciu obciążenia. Oznacza to, że gwarantują one wysoki komfort użytkowania. Mają bardzo dobrą przepuszczalność powietrza, są wytrzymałe na rozciąganie i szybko odzyskują swój pierwotny kształt po intensywnym ściskaniu. Pianki typu HR są o ok. 40% bardziej wytrzymałe od pianek klasycznych. Im wyższa ich elastyczność (odbojność), tym lepsza jakość produktu.

Nowoczesne komponenty same dostosowują się do ciała użytkownika, nie tylko ze względu na jego ciężar. W meblarstwie znajdują dziś zastosowanie technologie wynalezione na potrzeby kosmonautów. Przykładem są pianki termoelastyczne reagujące na temperaturę ciała. Wynaleziono je w latach 70. w centrum NASA. Początkowo niwelowały ona niekorzystne skutki długotrwałego siedzenia lub leżenia w ograniczonej przestrzeni. Absorbowały też energię podczas startu i lądowania. Najpierw stosowano je w sektorze mebli medycznych. Dziś pianki termoelastyczne oferowane są przez wielu dostawców do przemysłu meblowego. 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ