• Autor: Redakcja
  • 27 gru 2013 18:01

Pikowanie mebli tapicerowanych

Pikowanie to jedna z najprostszych i jednocześnie wymagających nie lada zdolności technik zdobienia mebli tapicerowanych, która pochwalić się może bardzo długą tradycją.

Choć jej popularność na przestrzeni lat przypomina nieco sinusoidę, metoda ta nigdy nie straciła zupełnie zwolenników. A po bliższej analizie najnowszych propozycji producentów mebli można dojść do wniosku, że właśnie stoi u progu małego renesansu. Na czym polega? Jakie są jej mocne i słabe strony? O to zapytaliśmy ekspertów zajmujących się meblami tapicerowanymi.

Monika Bielska, dyrektor ds. kreacji produktu w firmie Mebelplast:

W wypadku zdobienia mebli za pomocą pikowania bardzo duże znaczenie ma rodzaj tkaniny obiciowej. Nie wszystkie materiały po tak specyficznym przeszyciu wyglądają dobrze. W przypadku niektórych zabieg ten jest wręcz niemożliwy do wykonania. Ważne jest, aby tkanina była miękka i elastyczna, jedynie wtedy po pikowaniu będzie się układała we właściwy sposób. Do mebli tapicerowanych pikowanych najczęściej używane są welury, aksamity i miękkie szenile. W przypadku skór – zarówno naturalnych, jak i ekologicznych – pikowanie również jest możliwe, jednak tylko w przypadku skór miękkich, podatnych na układanie, np. semianiliny. Skóry twarde i grube nie poddają się tak łatwo zabiegom tapicerskim, po pikowaniu nie będą się układały we właściwy, estetyczny sposób, dlatego też na ogół się ich nie pikuje.

Podczas pikowania mebli najczęściej używane są „zwyczajne” guziki. Ich podstawowe i najważniejsze zalety to wytrzymałość i relatywnie niska cena. Najczęściej używane są guziki obite tkaniną, w której otapicerowany jest cały mebel. Bardziej ekskluzywne i ekstrawaganckie meble mogą być pikowane również innymi produktami, jak np. ostatnio bardzo modnymi kryształami Swarovskiego. W najnowszej kolekcji Livingroomu zaproponowaliśmy pikowaną kryształami kanapę Justi.

Użycie tych kamieni nie jest tak proste jak w przypadku guzików. Kryształy muszą być w specjalny sposób nawiercane, a później przyszywane. Alternatywną metodą jest ich wklejanie. Niestandardowe, designerskie meble mogą być również pikowane elementami drewnianymi lub metalowymi. W związku z trudniejszym procesem produkcyjnym meble te są najczęściej droższe od mebli pikowanych guzikami.

Maciej Gotowicz, Research & Development Department, IMS Sofa:

Pikowanie w tapicerce stosuje się przede wszystkim dla zwiększenia walorów estetycznych mebla. Rzadziej wykorzystywane jest do ograniczenia przemieszczania się materiałów wyściełających (scalenie materiału pokryciowego z watą tapicerską). Miejsce pikowania zwykle znajduje się na skrzyżowaniu przeszyć, ale spotyka się również pikowanie na jednym kawałku tkaniny, czy skóry. Pikowanie może być „czyste” lub podkreślone (z zastosowaniem np. guzików), a nawet bardziej dekoracyjne np. z kryształkami Swarovskiego. Typowe pikowanie jest wykonywane ręcznie. Pewnym substytutem pikowania jest skorzystanie z wcześniej przepikowanych maszynowo tkanin z watą lub pianką. Zabieg ten wykonuje się na tkaninie w pełnej szerokości i dowolnej długości, a dopiero później kroi na elementy, np. luźne poduszki.

Istotne znaczenie ma wybór tkaniny do pikowania. Pikowanie samo w sobie jest zabiegiem dekoracyjnym, stąd nie powinno się go stosować na tkaninach o dużym charakterystycznym wzorze, kracie, pasach itd. Najlepiej prezentuje się na tkaninach jednobarwnych oraz skórach naturalnych. Pikowanie zazwyczaj kojarzy się z elegancją i klasyką (przykładem może być styl Chesterfield), ale przy świadomym wyborze elementu (np. tylko zewnętrzne części boków, luźne poduszki itp.) zabieg ten z powodzeniem można zastosować także w meblach nowoczesnych. Jednak w celu zachowania formy i komfortu modelu zaleca się umiar w pikowaniu. Pikowania guzikami, czy innymi elementami dekoracyjnymi, nie stosujemy na siedziskach, bo zdecydowanie zmniejszymy komfort siedzenia. Siedziska mogą być pikowane, ale bez dodatkowych akcesoriów.

Do uzyskania efektu pikowania używa się sznurka lub bawełnianej tasiemki. Sznurek jest używany w przypadku korzystania z guzików lub kryształków. Tasiemkę stosujemy przy pikowaniu „czystym”. W tym przypadku tasiemka musi być przyszyta w miejscu pikowania. Nieumiejętne przyszycie tasiemki może osłabić tkaninę. Ryzyko to dotyczy w szczególności bardzo cienkich tkanin lub skaju. Źle wykonane pikowanie osłabia wytrzymałość materiału.

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ