Pilarka z oferty firmy Felder. Fot. Mariusz Golak

Pilarka z oferty firmy Felder. Fot. Mariusz Golak

  • Autor: mg
  • 10 paź 2016 14:26 (aktualizacja: 11 paź 2016 10:49)

Pilarki dla przemysłu meblarskiego - dostępne rozwiązania

Taśmowe, panelowe, formatowe… Producenci i dostawcy maszyn dla przemysłu meblarsko-drzewnego starają się dopasować ofertę pilarek do zmieniających się potrzeb rynku. Profilują je zarówno ze względu na specyfikę zadań, jak i wielkość zakładu produkcyjnego.

Pilarki są jednymi z najważniejszych obrabiarek wykorzystywanych w zakładach stolarskich i firmach zajmujących się produkcją mebli. Należy pamiętać, że na rynku dostępnych jest wiele ich rodzajów. Dobór pilarek zależy przede wszystkim od charakteru realizowanych zadań, wielkości zakładu oraz poziomu automatyzacji procesu produkcyjnego. Część z nich służy do wstępnego przygotowania tarcicy, inne zaś są nieodzowne podczas finalnej obróbki płyt meblowych. Niezależnie od obszaru zastosowań, tak jak w przypadku wszystkich profesjonalnych maszyn i urządzeń, liczą się skuteczność działania, komfort użytkowania, wydajność pracy i zaawansowanie technologiczne, co gwarantują wyłącznie produkty firm, które mogą się pochwalić bogatym doświadczeniem.

Pilarki taśmowe

Jedną z najważniejszych grup pilarek są pilarki taśmowe, przeznaczone do obróbki materiałów drewnianych i drewnopochodnych. Ich centralnym elementem jest stabilny, starannie wyszlifowany stół obróbczy (zwykle żeliwny), na którym opiera się obrabiany materiał. Nowoczesne pilarki dają szerokie możliwości docinania elementów meblowych. O jakości cięcia decydują: zakres wysokości i szerokości cięcia, prędkość obrotowa koła oraz płynny przesuw, na który wpływ mają prowadniki.

Gwarancją prawidłowego wykonania zadania jest stabilność pracy, co zapewnia wzmocniony, odporny na wibracje korpus maszyny. Dużym ułatwieniem jest możliwość regulacji kąta nachylenia stołu w możliwie szerokim zakresie, co pozwala na swobodne dopasowanie obrabianego elementu do linii cięcia.

Niektóre stoły (np. w pilarkach marki Felder) posiadają opcję wydłużenia z trzech stron, dzięki czemu można obrabiać elementy o większych rozmiarach. W ramach dodatkowego wyposażenia niektórzy producenci oferują przystawki do wycinania kół i szlifowania, dzięki którym pilarki stają się maszynami wielofunkcyjnymi, dostosowanymi do wykonywania różnorodnych zadań.

Zaawansowanym technologicznie rozwiązaniem są pilarki taśmowe kopiujące. Przykładem takiego rozwiązania jest pilarka „Hopper” z oferty firmy ITA.

Maszyna pracuje w cyklu automatycznym. Podajnik znajdujący się na stole roboczym automatycznie ustawia materiał do pocięcia po każdej operacji rozkroju aż do jego wyczerpania. Powtarzające się cykle podawania są zarządzane przez urządzenie pozycjonujące znajdujące się w sterowniku numerycznym.

Pilarki taśmowe są szczególnie chętnie wykorzystywane w małych zakładach stolarskich i meblarskich. Dzieje się tak za sprawą stosunkowo niewielkich rozmiarów, kompaktowej budowy i różnorodności oferowanych funkcji.

Pilarki panelowe

Pilarki panelowe są maszynami o zastosowaniu przemysłowym, przeznaczonymi do średnich i dużych zakładów produkcyjnych. Służą one do rozkroju i podziałów podłużnych zarówno desek, bali, jak i płyt czy sklejek. Oferują one także np. możliwość formatyzowania, ślepych cięć, wycinania „okienek” oraz postformingu blatów. Modułowa budowa maszyn pozwala na dopasowanie ich do zindywidualizowanych potrzeb klientów.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ