Studio Meble Wach/Max Kuchnie

Studio Meble Wach/Max Kuchnie

  • Autor: bm
  • 22 lis 2017 10:14 (aktualizacja: 27 lis 2017 10:34)

Płyta MDF - popularny materiał do nowoczesnej kuchni

Płyta MDF to jeden z najpopularniejszych materiałów używanych do produkcji mebli kuchennych i innych elementów zabudowy. Jej główną zaletą jest trwałość, ma jednak również walory estetyczne. Z czego wynika popularność płyty MDF? Przyjrzyjmy się jej najważniejszym plusom i minusom.

Płyta MDF jest mieszaniną różnych związków organicznych oraz zmielonego drewna. Mieszanka ta poddawana jest specjalnej obróbce oraz procesowi prasowania w wysokich temperaturach. Dzięki specyficznej obróbce materiał ten jest bardzo pożądany na naszym rynku. Wszystko za sprawą jego właściwości, które są niezwykle pomocne i wykorzystywane w meblarstwie na bardzo szeroką skalę. Płyta MDF idealnie nadaje się do produkcji mebli – jest twarda i jednolita, dzięki czemu kuchenna zabudowa będzie trwała. Materiał ten ma to do siebie, że możemy go dowolnie obrabiać – frazować, przycinać, naginać – możemy dosłownie wszystko, dzięki czemu możemy stworzyć nawet najbardziej nietypowe meble. Jak wiemy w kuchni nie trudno o bałagan. Meble wykonane z płyty MDF łatwo się czyści – co jest ich kolejną zaletą. Ich gładka powierzchnia nie chłonie zabrudzeń, a jeśli już, to wystarczy ściereczka i detergent. Są odporne na działanie środków chemicznych oraz kwasów. Płyty MDF występują w szerokiej gamie kolorystycznej, możemy również wybierać pomiędzy matem, a połyskiem.

Materiał ten ma też jednak swoje wady. Ten rodzaj wykończenia charakteryzuje się stosunkowo niską odpornością na wilgoć. Jeśli płyta nie została wcześniej odpowiednio zabezpieczona to dość szybko chłonie wilgoć i się odkształca. Płyta MDF na skutek długotrwałego kontaktu z wodą może się zmatowić lub odbarwić - oczywiście dopiero po dłuższym czasie.

Płyty MDF dostępne na rynku mogą być wykończone na trzy sposoby. Możemy wyróżnić tutaj płyty foliowane, fornirowane oraz lakierowane. Rodzaj wykończenia bezpośrednio wpływa na jakość, wygląd oraz wytrzymałość płyty MDF. Płyta foliowana jest bardzo dobrze zabezpieczona przed wilgocią, nie jest ona jednak odporna na działanie wysokich temperatur. Płyta fornirowana charakteryzuje się miękkością, dlatego dość łatwo ulega uszkodzeniom. Płyta lakierowana jest odporna i na wysoką temperaturę i na wilgoć.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ