Tegoroczne targi Ligna odwiedziło w ciągu 5 dni 93 tys. gości. Na zdjęciu: stoisko firmy Cefla. Fot. Deutsche Messe

Tegoroczne targi Ligna odwiedziło w ciągu 5 dni 93 tys. gości. Na zdjęciu: stoisko firmy Cefla. Fot. Deutsche Messe

  • Autor: mg
  • 07 cze 2017 09:26 (aktualizacja: 07 cze 2017 09:45)

Podsumowanie targów "Ligna 2017" - zobacz fotorelację

Tegoroczne targi „Ligna”, które odbyły się w Hanowerze w dniach 27-31 maja br., zdominowała koncepcja Przemysłu 4.0, która aktualnie wytycza najważniejsze kierunki rozwoju branży maszyn i technologii dla przemysłu drzewno-meblarskiego.

Zobacz fotorelację z ostatnich targów "Interzum"!

Idea wzajemnego powiązania wirtualnego świata komputerów, realnego świata maszyn i sieci internetowej była przedmiotem zarówno dyskusji i wydarzeń towarzyszących imprezie, jak też znajdowała odzwierciedlenie w najnowszych rozwiązaniach prezentowanych na stoiskach poszczególnych producentów. Powszechna digitalizacja staje się bowiem najmocniejszym impulsem napędzającym rozwój tej branży.

Edycja targów „Ligna 2017” jawi się jako kamień milowy w procesie digitalizacji przemysłu drzewnego – stwierdził dr Andreas Gruchow, członek zarządu Deutsche Messe, podczas konferencji podsumowującej hanowerskie targi. Koncepcje Przemysłu 4.0 dla branży drzewnej były dominującym tematem tegorocznej „Ligny”, ze szczególnym uwzględnieniem digitalizacji, integracji procesów i automatyzacji. Wystawcy omawiali wszystko, poczynając od wyspecjalizowanego podejścia do integracji zakładów, aż po systemy dla niewielkich zakładów rzemieślniczych, oferując w ten sposób odpowiednią technologię dla dowolnej skali działalności.

Z kolei Wolfgang Pöschl, prezes działu maszyn do obróbki drewna w Niemieckim Stowarzyszeniu Przemysłu Maszynowego (VDMA), dodawał: Cyfryzacja i zintegrowana produkcja to nowe klucze do sukcesu naszych klientów. Istnieje na nie ogromny popyt na rynku, co skutkuje pełną listą zamówień. Teraz wyzwaniem jest skrócenie terminów dostaw

Stabilny wzrost

Targi „Ligna” niczym lustro pokazują aktualny stan branży maszyn. W tym roku innowacyjne maszyny, narzędzia i technologie na powierzchni 129 tys. m2 zaprezentowało ponad 1.500 wystawców, w tym przeszło 900 spoza Niemiec. Zarówno liczba uczestników, jak i wielkość zajmowanej przez nich powierzchni były rekordowe w porównaniu do poprzednich edycji.

Według Andreasa Gruchowa: Znaczący wzrost statystyk sprawił, że targi podkreśliły w ten sposób swoją rangę jako wydarzenia nr 1 w branży maszyn na całym świecie.

Oferta wystawiających się na targach producentów i program wydarzeń towarzyszących przyciągnęły w ciągu 5 dni trwania imprezy 93 tys. gości, w tym 42 tys. spoza Niemiec. Przybyli oni do Hanoweru z ponad 100 różnych krajów. Wśród najliczniej reprezentowanych narodowości były: Francja, Austria, Stany Zjednoczone, Szwecja, Belgia, Hiszpania, Chiny, Polska, Włochy i Rosja.

Te imponujące dane potwierdzają, że międzynarodowi decydenci przekonali się, że „Ligna” jest jedynym wydarzeniem, które pozwala im w pełni zapoznać się z najnowszymi trendami w dziedzinie obróbki drewna – ocenia Andreas Gruchow.

Organizatorzy targów, czyli Deutsche Messe, przygotowali w tym roku wiele premierowych wydarzeń. Po raz pierwszy odbyły się między innymi warsztaty szkoleniowe dla stolarzy z udziałem takich marek, jak Festool, Jowat i Mafell. Na świeżym powietrzu powstała też premierowa przestrzeń prezentacji najnowszych technologii dla leśnictwa.

W tym miejscu warto wspomnieć o nowym układzie wystawców, którzy zostali podzieleni według czterech grup tematycznych: technologie leśne, technologie tartaczne, produkcja płyt drewnopochodnych oraz pozyskiwanie energii z drewna i jego odpadów. Uczestniczące w targach firmy pozytywnie oceniły tę zmianę.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ