Fabryka Maximus. Fot. Archiwum

Fabryka Maximus. Fot. Archiwum

  • Autor: bm
  • 01 sie 2017 10:00 (aktualizacja: 02 sie 2017 07:43)

Polskie firmy stawiają na optymalizację produkcji

W branży meblarskiej coraz częściej mówi się o konieczności optymalizacji i automatyzacji produkcji oraz systemów zarządzania firmą. Nacisk na rozwój przedsiębiorstw w tym kierunku związany jest ściśle ze zwiększeniem zamówień z rynków zagranicznych i koniecznością dostosowania się do rosnących wymagań klientów.

"Do najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoją polskie zakłady meblarskie, należą: skrócenie czasu realizacji zamówień, poprawa elastyczności produkcyjnej i szybsze dostosowanie się do wymagań rynkowych. Na końcu łańcucha produkcyjnego stoi bowiem klient, którego potrzeby należy spełnić, a jego wymagania są coraz wyższe. Firmy poszukują także rozwiązań, które pozwolą im zbalansować sezonowe obciążenia produkcyjne i w pełni korzystać z dostępnych zasobów infrastrukturalnych, materialnych i kadrowych. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest automatyzacja" – mówi Piotr Gładysz, krajowy konsultant ds. meblarstwa, dyrektor poznańskiego oddziału Astor (firma jest dostawcą nowoczesnych technologii z zakresu systemów IT dla przemysłu, automatyki przemysłowej i robotyki).

Automatyzacja produkcji przynosi wiele pozytywnych efektów. Umożliwia optymalizację pracy ludzi i maszyn, sprawniejsze zarządzanie przepływem materiałów, zwiększenie wydajności, ograniczenie kosztów mediów (głównie energii elektrycznej), minimalizację błędów i zapobieganie awariom. Te wszystkie elementy zdecydowanie podnoszą efektywność produkcji.

(...) Temat koniecznej optymalizacji produkcji mebli w Polsce coraz częściej podnoszą firmy będące dostawcami konkretnych rozwiązań w tym zakresie. Obok wspomnianej już firmy Astor, należy do nich chociażby Lectra, która oferuje nowoczesne rozwiązania technologiczne do cięcia tkanin skór. Efektem ich stosowania są znaczące oszczędności w zakresie stosowanych w produkcji materiałów, a także przyspieszenie samego procesu produkcji i – w efekcie – szybsza realizacja zamówień. Taki system wprowadzono między innymi w firmie DFM z Dobrego Miasta, która specjalizuje się w produkcji mebli tapicerowanych.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ: w najbliższym wydaniu magazynu "Meble Plus"

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ