Meble wykończone dekorami orzechowymi zwykle trafiają do wnętrz zaaranżowanych w stylu klasycznej elegancji. Na zdjęciu: Noce Nuoro firmy Impress Decor. Fot. Impress Decor

Meble wykończone dekorami orzechowymi zwykle trafiają do wnętrz zaaranżowanych w stylu klasycznej elegancji. Na zdjęciu: Noce Nuoro firmy Impress Decor. Fot. Impress Decor

  • Autor: mg
  • 08 gru 2017 06:23 (aktualizacja: 12 gru 2017 11:31)

Producenci mebli coraz częściej sięgają po dekory orzechowe

Choć dekory orzechowe ustępują popularnością wzorom dębowym i wszystko wskazuje, że nic w tej kwestii się nie zmieni, to każdy producent papierów dekoracyjnych i tak ma je w swojej ofercie. Co więcej, gdy pojawia się konieczność wyposażenie wnętrza klasycznie eleganckiego, to orzechy stają się pierwszym wyborem.

Od wielu lat niezmiennie na szczycie list popularności wzorów zdobiących meble do salonów, jadalni i sypialni plasują się dekory drewnopodobne. Z kolei wśród nich bezkonkurencyjne są struktury dębowe, które doskonale wpisują się w modę na meble naturalne, a przy tym bardzo zindywidualizowane. Tym niemniej od pewnego czasu „depczą im po piętach” dekory orzechowe, sosnowe i bukowe. Zwłaszcza te pierwsze zasługują na szczególną uwagę. Wyróżniają je ciemna kolorystyka i stylowe usłojenie, które nadają meblom wyjątkowo elegancki charakter.

Od około dwóch lat zauważamy wzmożone zainteresowanie polskich producentów mebli dekorami inspirowanymi drewnem orzecha. Mamy mnóstwo zapytań o nowe wzory. Jednakże – jak wynika z naszych obserwacji – zainteresowanie to nie do końca przekłada się na sukces rynkowy orzechów. A to dlatego, że niewielu producentów wprowadza zaprojektowane i proponowane klientom formy do seryjnej produkcji – mówi Sylwia Lasota, kierownik ds. marketingu i sprzedaży w firmie Interprint.

Co stoi na przeszkodzie, żeby dekory orzechowe dorównały popularnością strukturom inspirowanym drewnem dębowym? Wydaje się, że charakterystyczne dla orzecha ciemne wybarwienie jest zarówno jego atutem, jak i ograniczeniem. Atutem, gdyż wyraźnie wyróżnia go na tle konkurentów. Ograniczeniem, bowiem tego typu kolorystyka nie na wszystkich rynkach europejskich jest równie chętnie wybierana, zwłaszcza w dobie dominacji minimalistycznych wnętrz, lubujących się w jasnych odcieniach.

Trudno powiedzieć co leży u podstaw tego „połowicznego sukcesu” dekorów orzechowych. Prawdopodobnie nie bez znaczenia jest fakt, że większość polskich mebli trafia na zachód Europy, gdzie drewno to cieszy się zdecydowanie mniejszą popularnością niż np. w Turcji, gdzie jest szalenie popularne i chętnie kupowane – ocenia Sylwia Lasota.  

Orzech na pewno nie ma statusu dekoru uniwersalnego, który równie dobrze będzie prezentował się w różnych typach wnętrz. Jednak zyskał swoich gorących zwolenników, którzy cenią go za elegancję i niepodrabialny styl.

W tej części Europy drewno orzechowe jest ważnym elementem każdej kolekcji wzorniczej mebli, drzwi czy podłóg. Ma to związek z naszym upodobaniem do otaczania się ciepłymi i eleganckimi kolorami drewna. Orzech rewelacyjnie wpisuje się w tę tendencję. Ponadto jest strukturą dominującą we włoskim wzornictwie, skąd nieustannie czerpiemy inspiracje. Odwiedzając chociażby targi meblowe w Mediolanie, podpatrujemy, jakie struktury mają w swojej ofercie producenci nadający kierunek rozwoju branży – podkreśla Miłosz Matelski, design & product marketing manager w firmie Schattdecor. I dodaje: Te same zależności można na przykład zauważyć na Ukrainie czy w Rumunii, gdzie kolekcje meblowe zawsze w ofercie mają dekor orzechowy.

Każdy rynek ma swoją specyfikę, którą kształtują gusta i oczekiwania odbiorców, a także tradycje miejscowego przemysłu meblarskiego. Dlatego producenci mebli z myślą o konkretnych rynkach eksportowych przygotowują kolekcje, których wzornictwo poprzedzone zostało dokładnymi analizami i badaniami potrzeb miejscowych odbiorców. 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ