Meble wykończone dekorami orzechowymi zwykle trafiają do wnętrz zaaranżowanych w stylu klasycznej elegancji. Na zdjęciu: Noce Nuoro firmy Impress Decor. Fot. Impress Decor

Meble wykończone dekorami orzechowymi zwykle trafiają do wnętrz zaaranżowanych w stylu klasycznej elegancji. Na zdjęciu: Noce Nuoro firmy Impress Decor. Fot. Impress Decor

  • Autor: mg
  • 08 gru 2017 06:23 (aktualizacja: 12 gru 2017 11:31)

Producenci mebli coraz częściej sięgają po dekory orzechowe

Urok klasycznej elegancji

Meble wykończone dekorami orzechowymi najlepiej prezentują się w klasycznie zaaranżowanych wnętrzach. Dobrze wyglądają w nobliwych gabinetach, gustownych bibliotekach czy salonach z wyraźną nutą elegancji. Przy tym wymagają znacznej przestrzeni, która pomoże wyeksponować ich walory. Oprócz przestrzeni, ich odpowiednia prezentacja potrzebuje światła, w innym wypadku ciemne wybarwienia przytłoczą pomieszczenie. Orzechy najlepiej „czują się” w swojej naturalnej, ciemnej, brązowej kolorystyce i aktualne trendy, preferujące biele oraz styl skandynawski, nie pomagają im w zdobywaniu rynku. Nie sprzyjają też orzechom małe mieszkania, nasz mało nasłoneczniony klimat. Klienci często obawiają się efektu ciemnego, pomniejszonego ciemnymi meblami pokoju – twierdzi Krzysztof Bogdanowicz, design development manager firmy Impress Decor Polska.

Za to, co pokazuje praktyka, wzory orzechowe dobrze znoszą towarzystwo innych dekorów – czerni, grafitów, granatów, a także imitacji betonu czy kamienia. W tym ostatnim przypadku świetnie sprawdzą się na przykład we wnętrzach kuchennych.

Orzech zmienia charakter

Każdy dekor ewoluuje, podążając za zmieniającymi się modami i gustami użytkowników mebli. Nie inaczej jest z dekorami inspirowanymi rysunkiem drewna orzechowego.

Coraz wierniejsze naśladownictwo natury jest pochodną postępu technologicznego. Dzięki najnowszym metodom produkcji precyzyjnie odtwarza się nie tylko naturalną kolorystykę, ale też układ słojów, a nawet zachodzące w drewnie naturalne zmiany wynikające np. z procesu starzenia bądź wpływu czynników atmosferycznych.

Na przestrzeni lat można zauważyć poprawę jakości odwzorowania natury w dekorach drewnopodobnych za sprawą jakości zadruku czy efektów optycznych, jakie proponujemy odbiorcom – potwierdza Miłosz Matelski.

Śledząc dekory inspirowane orzechem, które w ostatnim czasie pojawiły się na rynku meblarskim, wyraźnie widać zmieniającą się kolorystykę. [[Stały się mniej pomarańczowe i czerwone, a bardziej elegancko czarnobrązowe, jak gdyby patynowane]] – ocenia Krzysztof Bogdanowicz. Z kolei zdaniem Sylwii Lasoty: Dekory orzechowe przeszły ewolucję od ciemnych, utrzymanych w nieco czerwonej, brunatnej tonacji wzorów, do propozycji bardziej nowoczesnych i lżejszych. Dziś proponujemy je w chłodniejszej kolorystyce – nadal w brązach, ale spokojniejszych, przełamanych szarością.

Generalnie rzecz biorąc, rysunki dekorów drewnopodobnych stały się bardziej stonowane, a wyraziste struktury zdecydowanie „uspokoiły się”. Należy jednak pamiętać, że reprodukcje orzecha żądzą się swoimi prawami, na co wskazuje Miłosz Matelski. Widać niesłabnące zainteresowanie zarówno orzechami włoskimi z harmonijnym rysunkiem, jak i amerykańską wersją wyrazistych i wielobarwnych orzechów – mówi. 

Od klasyki do nowoczesności

Ostatnia edycja targów „Interzum” była doskonałym miejscem do prezentacji nowości w segmencie papierów dekoracyjnych. Wśród nich nie zabrakło także orzechów.

Najnowszy „Orzech Nuoro” firmy Impress Decor miał swoją premierę właśnie w Kolonii. Z kolei jeszcze przed „Interzumem” na rynku pojawiły się wzory „Orzech Verbania” i „Piero”. Wszystkie one uznawane są za najpopularniejsze orzechowe nowości tego producenta w sezonie 2017.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ