Maszyna Palis 2250 umożliwia zadruk do szerokości 2.250 mm w technice cyfrowej. Fot. Schattdecor

Maszyna Palis 2250 umożliwia zadruk do szerokości 2.250 mm w technice cyfrowej. Fot. Schattdecor

  • Autor: mg
  • 19 cze 2018 09:50 (aktualizacja: 19 cze 2018 10:31)

Produkcja papierów dekoracyjnych - kierunki rozwoju technologii

Główny kierunek rozwoju branży papierów dekoracyjnych i folii finish wyznaczają technologie umożliwiające produkcję powierzchni jak najbardziej zbliżonych do natury. Z kolei we wzornictwie liczy się jak najwierniejsze jej naśladowanie.

Rok 2017 nie przyniósł większych zmian w dziedzinie produkcji papierów dekoracyjnych i folii finish – stał raczej pod znakiem doskonalenia już stosowanych technologii. Nie oznacza to bynajmniej, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy na rynku zabrakło nowych, ciekawych kolekcji. Efekty optyczne i haptyczne kształtujące wrażenie naturalności, tworzenie synchronicznych powierzchni – to wszystko wyznacza obecnie główne kierunki rozwoju produktów oferowanych przez tę branżę. Branża zadrukowanych papierów dekoracyjnych i folii poszukuje cały czas zupełnie nowych rozwiązań produktowych, w których natura staje się inspiracją. Właśnie na tej bazie powstaje trend we wzornictwie meblowym, który interpretuje naturę i jednocześnie nie jest jej dosłownym odzwierciedleniem. Nowoczesne technologie dają możliwość zastosowania różnorodnych, wysoce zaawansowanych, inteligentnych materiałów, przez co projektanci osiągają ciekawe efekty – ocenia Jerzy Szejwian, dyrektor produkcji, członek zarządu firmy Schattdecor.

Rozwój druku cyfrowego

Technologią, która od kilku lat dynamicznie się rozwija, jest obecnie druk cyfrowy. Stale pojawiają się w tej dziedzinie nowe rozwiązania. W minionym roku firma Interprint również położyła mocny nacisk na dalszy rozwój tej technologii – potwierdza Sylwia Lasota, kierownik ds. sprzedaży krajowej i marketingu w firmie Interprint.

Druk cyfrowy daje niepowtarzalną okazję tworzenia unikatowych wzorów, w tym krótkich serii. Tym samym otwiera możliwość lepszego dopasowania finalnego produktu do zindywidualizowanych potrzeb producentów mebli i architektów. Dzięki drukowi cyfrowemu wiele firm może teraz bez większych problemów realizować nietypowe zamówienia. Co więcej, technologia ta pozwala na wzbogacenie dostępnej gamy kolorystycznej, ograniczonej w przypadku użycia popularnego wcześniej wklęsłodruku.

W przeciwieństwie do wklęsłodruku, gdzie zlecenia liczone są w tysiącach metrów kwadratowych, tutaj oferujemy klientom zadruk nawet kilkunastu, kilkudziesięciu metrów. Zadruk cyfrowy nie jest ograniczony raportem wzoru, co sprawia, że proces kreatywny nie jest niczym hamowany, począwszy od fotorealistycznych projektów, po projekty graficzne w dowolnej skali i kolorystyce – wszystko to jest możliwe do zrealizowania – opisuje Jerzy Szejwian.

Nie dziwi zatem, że w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy wielu czołowych producentów zrealizowało inwestycje będące odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku właśnie na przemysłowy druk cyfrowy.

Jak naśladować naturę?

Czołowi producenci w 2017 roku dużo pracy i uwagi poświęcili dalszemu rozwojowi wzorów 3D, a w przypadku folii finish – również struktur haptycznych.

Najnowsze technologie pozwalają na tworzenie dekorów z optycznym efektem trójwymiarowości, z haptycznym efektem realnej pory i to w różnych stopniach połysku oraz matu. Zastosowanie efektów specjalnych zbliżyło produkt Schattdecor, w kontekście wrażeń optycznych i dotykowych, do naturalnego forniru. Za najbardziej perspektywiczne rozwiązanie technologiczne uważam rozwiązania łączące zadruk i lakierowanie w systemie online oraz zadruk lakierem – twierdzi Jerzy Szejwian.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ