Fot. Lectra

Fot. Lectra

  • Autor: bm
  • 25 wrz 2017 12:59 (aktualizacja: 27 wrz 2017 10:33)

Przedsiębiorstwo przyszłości - Lectra z prestiżowym certyfikatem

Od roku 2013 Lectra - dostawca rozwiązań technologicznych m. in. dla przemysłu meblarskiego - zainwestowała w badania i rozwój kwotę 86 mln euro. Inwestycja ta pozwoliła spółce przejść metamorfozę i zwiększyć konkurencyjność na światowych rynkach. We wrześniu 2017 firma została wyróżniona tytułem "Przedsiębiorstwo produkcyjne przyszłości".

Związek Przemysłu Przyszłości (AIF) wyróżnił Lectrę tytułem „Przedsiębiorstwo produkcyjne przyszłości” za spełnianie kryteriów dobrego przykładu, innowacyjności i zaangażowania. Certyfikat nadawany jest firmom, które szczegółowo opracowały przełomowy projekt organizacji swojej produkcji, wykorzystujący potencjał rozwiązań cyfrowych. AIF przyznał wyróżnienie Lectrze za jej konkurencyjność w zakresie kosztów, jakości i terminów dostaw, uzyskaną dzięki zastosowaniu koncepcji Lean w zarządzaniu i przemyślanemu projektowaniu produktów. Firma otrzymała wyróżnienie również za konkurencyjność w zakresie wartości. 

Od roku 2013 Lectra zainwestowała w badania i rozwój kwotę 86 mln euro, co odpowiada 9,4% jej przychodów. Inwestycja ta pozwoliła spółce przejść metamorfozę w oparciu o zaawansowaną metodologię i technologię, zwiększoną rekrutację i konkurencyjność na wszystkich rynkach geograficznych i sektorach działalności gospodarczej.

Posiadając dziesięć lat doświadczenia w przemysłowym internecie rzeczy w zakresie systemów tnących oraz fachową wiedzę o automatyzacji i optymalizacji projektowania oraz rozwoju produktów. Lectra oferuje wyjątkowe wsparcie klientom wprowadzając ich w erę przemysłu 4.0.

Wywierany przez niektórych udziałowców w roku 2005 nacisk na przeniesienie produkcji do Chin stał się impulsem dla wdrożenia przemysłowego projektu Lectry. Po analizie ryzyka – kosztu transportu do Europy, rotacji wykwalifikowanych pracowników, niepewności co do praw patentowych oraz jakości – Lectra zdecydowała się pozostawić produkcję we Francji. Na tę decyzję wpłynęły czynniki takie jak innowacyjność, konieczność bycia na bieżąco, wzrost produktywności i wartości dostarczanej klientom. Projekt połączono z wdrożeniem koncepcji zarządzania Lean i zmianami organizacyjnymi.

Pozytywne efekty projektu

- Wzrost wydajności produkcyjnej dzięki poprawie warunków pracy i wdrożeniu koncepcji zarządzania Lean;

- Włączenie inżynierów produkcji w tworzenie świadomości o ograniczeniach zakładu dla nowych projektów już na etapie projektowania. Ten proces łączący projektowanie z produkcją daje optymalizacją kosztów globalnych;

- Nacisk na modułowość produktów, procesów i logistyki oraz integracja opcji na jak najpóźniejszym etapie (opóźniona personalizacja produktów). W ten sposób ograniczenia logistyczne można uwzględniać już na etapie projektowania. Modułowość produktów umożliwia na przykład transportowanie maszyn w kontenerach zamiast przewożenia ich wyspecjalizowanym transportem ciężarowym. 

- W ciągu trzech lat zakład Lectry poprawił swój wskaźnik wydajności o 18 punktów procentowych i od tej pory utrzymuje go na poziomie 89%. Spółka zmniejszyła już koszty o 25% oraz poprawiła jakość i poziom obsługi. Spółka wzbogaciła swoją ofertę o kompleksowe i innowacyjne usługi oraz produkty wykorzystujące inteligentne rozwiązania Smart Services, niezastąpione zwłaszcza w zakresie konserwacji zapobiegawczej.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ