Fot. Egger

Fot. Egger

  • Autor: bm
  • 05 gru 2018 16:56 (aktualizacja: 06 gru 2018 14:52)

Recykling w procesie produkcji płyt wiórowych

W fabrykach Grupy Egger produkcja płyt drewnopochodnych odbywa się z wykorzystaniem materiałów z recyklingu. Firma inwestuje w technologie oszczędzania zasobów naturalnych.

Dzięki nowej technologii wykorzystania materiałów z recyklingu drewna jako surowego materiału, producent chroni cenne zasoby leśne. Do produkcji materiałów drewnopochodnych Egger stosuje trzy rodzaje materiałów: produkty uboczne z tartaków, drewno przemysłowe i materiały pochodzące z recyklingu.

Produkty uboczne z tartaków obejmują zrębki, ścinki z piłowania, trociny i wióry. Materiał odzyskiwany podczas recyklingu to odpady drewna pochodzące ze zutylizowanych wyrobów gotowych, takich jak meble, palety lub opakowania drewniane oraz nienadające się do sprzedaży wyroby własnej produkcji (tzw. odrzuty produkcyjne). Drewno przemysłowe to drewno o małej średnicy pochodzące ze zrównoważonej gospodarki leśnej.

Firma zwraca uwagę na to, aby kupować materiał pochodzący z recyklingu tylko od  specjalistycznych firm utylizacyjnych. W Wielkiej Brytanii, Niemczech i Rumunii prowadzi własne firmy recyklingowe pod nazwą Timberpak. Podobne dwa punkty powstają w Polsce – w Warszawie i Gdańsku. Produkty dodatkowe oraz odpady generowane w trakcie produkcji poddawane są recyklingowi. Nawet resztki z obróbki płyt pochodzące od klientów (producentów mebli) są odbierane i wykorzystywane w cyklu produkcji jako surowiec. Takiego rodzaju surowiec przetwarza dziewięć z wszystkich jedenastu zakładów Grupy zajmujących się produkcją płyt wiórowych.

Do 30% drewna wykorzystywanego w płytach wiórowych Grupy Egger pochodzi z procesu recyklingu.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ