Fot. Bosch

Fot. Bosch

  • Autor: bm
  • 30 sty 2019 13:53 (aktualizacja: 31 sty 2019 07:52)

Rekordowe obroty i dochody Grupy Bosch za 2018 rok

Pomimo trudnej koniunktury i słabego rozwoju rynków obroty i dochody Grupy Bosch za rok 2018 utrzymały ubiegłoroczny rekordowy poziom. Według wstępnych danych, w roku 2018 koncern wygenerował obrót z działalności w wysokości ok. 77,9 mld EUR.

Pomimo niesprzyjającej koniunktury Bosch dobrze sobie radził w 2018 roku. Zarówno obroty, jak i dochody utrzymały rekordowy poziom – powiedział dr Volkmar Denner, prezes zarządu spółki Robert Bosch GmbH, podczas prezentacji wstępnych wyników Grupy Bosch. – Jako lider innowacji kształtujemy transformację na naszych rynkach – zarówno pod względem technologicznym, jak i handlowym. Koncentracja na integracji z internetem przynosi korzyści – powiedział Denner.

W 2018 roku koncern sprzedał ok. 52 mln produktów wyposażonych w opcję komunikowania się przez internet, o 37 procent więcej niż w roku poprzednim. EBIT (dochód przed odliczeniem podatków i odsetek) osiągnął w 2018 roku 5,3 mld EUR. Tym samym wyniesie on prawdopodobnie 6,9 procent od obrotu. – W 2019 roku, pomimo prawdopodobnie trudnej koniunktury, Bosch zamierza rozwijać się w tempie szybszym niż rynki na których prowadzi działalność oraz zabezpieczyć wysokie dochody – powiedział prof. dr Stefan Asenkerschbaumer, zastępca prezesa zarządu spółki Bosch oraz dyrektor ds. finansowych. – Chcemy umacniać naszą konkurencyjność we wszystkich sektorach, co pozwoli nam zwiększyć przewagę technologiczną, a także sfinansować naszą przyszłość.

W Europie, Bosch obroty koncernu osiągnęły 41 mld EUR, co oznacza wzrost o 2,1 procent (3,7 procent z pominięciem efektu różnic kursów wymiany walut). W Ameryce Północnej obroty wzrosły do 12,3 mld EUR. Oznacza to wzrost o 7,9 procent liczony z pominięciem efektu różnic kursów wymiany walut, oraz wzrost nominalny w wysokości 2,8 procent. Pozytywny wpływ na zwiększenie obrotów miała w tym regionie przede wszystkim branża motoryzacyjna. W Ameryce Południowej obroty utrzymały się na poziomie z roku poprzedniego. Decydujący wpływ miały tutaj silne negatywne efekty różnic kursów wymiany walut w Brazylii i Argentynie, przez co nominalnie obroty zmalały o 7,8 procent, do 1,4 mld EUR (z pominięciem efektu różnic kursów wymiany walut obroty wzrosły o 8,9 procent). W regionie Azji i Pacyfiku oraz Afryce Grupa Bosch zwiększyła swoje obroty o 0,4 procent, do 23,2 mld EUR (z pominięciem efektu różnic kursów wymiany walut wzrost wyniósł 3,1 procent). Udział tego regionu w obrocie całkowitym Grupy wynosi już prawie 30 procent.

Na dzień 31.12.2018 Grupa Bosch zatrudniała na całym świecie ok. 410 000 pracowników, czyli ok. 7 800 osób więcej niż w roku poprzednim. Bosch zwiększył zatrudnienie przede wszystkim w regionie Europy oraz Azji i Pacyfiku. Bosch w dalszym ciągu intensywnie poszukuje specjalistów w dziedzinie IT i oprogramowania.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ