Fot. Lectra

Fot. Lectra

  • Autor: bm
  • 19 lip 2017 08:47 (aktualizacja: 19 lip 2017 14:03)

Rola technologii w branży meblarskiej w Europie - wyniki raportu

Jaką rolę pełni technologia w rozwoju branży mebli tapicerowanych w Europie? Według sondażu przeprowadzonego przez firmę Lectra, wspólnie z Centrum Badań Przemysłowych (Csil), zarówno w Europie wschodniej, jak i zachodniej jest to ważny czynnik rozwoju, jednak jego cele są różne.

Zdaniem przedsiębiorstw w obu regionach Europy presja cenowa oraz nacisk na krótkie terminy realizacji stanowią dwa z trzech wskazywanych największych wyzwań. Często zgłaszano również brak wykwalifikowanej siły roboczej; zjawisko to stanowi główny problem producentów z Europy wschodniej.

W części poświęconej celom przedsiębiorstw 22% respondentów z Europy zachodniej wskazało jako główny priorytet uzyskiwanie wyższych marż, zaś blisko 40% respondentów z Europy wschodniej stawia przede wszystkim na zwiększenie wydajności produkcji.

Według 25% respondentów z Europy zachodniej i 29% respondentów z Europy wschodniej optymalizacja procesów jest kluczowa dla sprostania stojącym przed nimi wyzwaniom. Ponadto przedsiębiorstwa z Europy zachodniej skupiają się na unowocześnieniu designu i rozwoju produktów (13%), zaś podmioty we wschodniej części kontynentu poświęcają więcej uwagi nowoczesnym technologiom cięcia (15%). Dzięki automatyzacji procesów produkcyjnych producenci mniej dotkliwie odczuwają problem braku siły roboczej i mogą zwiększyć wydajność swoich procesów.

Z czego wynikają różnice w postrzeganiu pewnych procesów w obu częściach Europy? Zdaniem autorów raportu, w dużej mierze jest to wynik tego, co działo się w niedalekiej przeszłości. W latach 90. XX wieku wiele firm w Europie zachodniej zaczęło podzlecać procesy produkcji do podmiotów w Europie wschodniej. Przedsiębiorstwa w Europie wschodniej, a w szczególności w Polsce, wyrosły na znaczących producentów towarów na rynek światowy. W ten sposób wytworzyła się współzależność między dwoma regionami. Zgłoszone w sondażu plany inwestycje w obu regionach sugerują utrzymanie tego status quo. Przedsiębiorstwa w Europie zachodniej nadal będą stawiać na design i rozwój produktów, w szczególności usiłując sprostać zapotrzebowaniu konsumentów na towary spersonalizowane, zaś firmy w Europie wschodniej będą umacniać swoją pozycję w łańcuchu wartości poprzez zwiększanie zdolności produkcyjnych.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ