Cieniowana tkanina Lugano z oferty firmy Davis. Fot. Davis

Cieniowana tkanina Lugano z oferty firmy Davis. Fot. Davis

  • Autor: mg
  • 01 lip 2016 11:26 (aktualizacja: 01 lip 2016 12:01)

Rośnie popyt na tapicerkę z fakturą

Gładkie, jednolite kolorystycznie tkaniny tapicerskie coraz częściej ustępują miejsca materiałom fakturowanym, z przetarciami czy wyraźnie zaznaczoną strukturą. Świetnie wpisują się one w wizję zindywidualizowanych wnętrz, które mają podkreślać „niepodrabialną” osobowość ich właściciela.

Ostatnie trendy w branży tekstylnej coraz bardziej przesuwają akcenty z kolorystyki i motywów wzorniczych w stronę eksperymentów projektowych, których przedmiotem jest struktura tkanin. To właśnie oryginalność ich powierzchni ma w pierwszej kolejności zwracać uwagę użytkowników.

Obecnie bardzo modne są tkaniny o zróżnicowanych strukturach. Plecionki, fałdy i załamania tworzą u odbiorców wrażenie wyjątkowości. Zmienne formy intensywnie działają na zmysły, zachęcając projektantów do śmiałości w projektowaniu tkanin. Odwaga projektantów została wsparta innowacyjnymi technologiami produkcji, które poszerzają zakres możliwych do uzyskania efektów.

Rynek tkanin tapicerskich dostarcza wielu przykładów tego typu tkanin. Wyjątkową strukturę „used look” posiadają tkaniny z kolekcji „Diva” firmy Fargotex. Dzięki charakterystycznym przetarciom równie dobrze wpasują się one w klasyczne, jak i nowoczesne aranżacje.

Ten sam producent wzbogacił swoją ofertę o kolekcję „Focus”, która za sprawą innowacyjnej technologii otrzymała strukturę tkaniny flokowej (z miękkim, dłuższym włosem), a także kolekcję „Galacti” – w tym przypadku użycie wypalania laserowego pozwoliło na uzyskanie efektu imitującego tkaninę szenilową.

Z kolei Toptextil za pomocą druku transferowego na powierzchnię dzianiny „Prost” naniósł oryginalny wzór przypominający łuskę. Włosowa, nieregularna faktura nadaje meblom wyrazisty charakter. W ofercie tej firmy można też znaleźć kolekcję „Sudan” z charakterystycznym wzorem przypominającym ślad kornika.

Bogaty zestaw tkanin inspirowanych nieco rustykalnymi plecionkami proponuje firma Davis. Przykładem jest jedna z tegorocznych nowości producenta – poliestrowa tkanina „Monet”, dająca wyjątkowy, niemalże impresjonistyczny efekt wizualny.

Nieustające poszukiwania producentów tkanin tapicerskich to dobra wiadomość dla firm zajmujących się produkcją mebli tapicerowanych. Dzięki temu zyskują one możliwość urozmaicenia swoich ofert i zaspokojenia coraz to nowych potrzeb klientów. W ten sposób buduje się pozycję rynkową i zdobywa przewagę nad konkurencją

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ