Producenci oferują wiele wariantów segregatorów, by jak najlepiej dopasować je do potrzeb użytkowników.  Na zdjęciu: segregator "Forza" firmy GTV. Fot. GTV

Producenci oferują wiele wariantów segregatorów, by jak najlepiej dopasować je do potrzeb użytkowników. Na zdjęciu: segregator "Forza" firmy GTV. Fot. GTV

  • Autor: mg
  • 07 maj 2019 08:17 (aktualizacja: 09 maj 2019 08:41)

Rośnie sprzedaż segregatorów kuchennych

Przepisy dotyczące segregacji odpadów wymusiły zmiany również w organizacji przestrzeni kuchennej. Na nowe potrzeby użytkowników szybko zareagowali producenci akcesoriów meblowych, wprowadzając do swoich ofert profesjonalne segregatory.

Przepisy wprowadzające nowe zasady dotyczące selektywnej zbiórki odpadów mają niebagatelny wpływ na segregację śmieci także w domu. Do recyklingu zobowiązuje nas zarówno prawo, jak i zdrowy rozsądek. W dobie rosnącego zanieczyszczenia środowiska segregacja odpadów przestaje być opcją, a staje się koniecznością. Jednocześnie pojawia się pytanie o organizację segregacji w kuchni, która w większości polskich mieszkań nie ma przecież zbyt dużej powierzchni. Jak w tej sytuacji poradzić sobie z podzieleniem śmieci na kilka dodatkowych frakcji, gdy liczy się każdy dostępny centymetr? Okazuje się, że rozwiązaniem tego problemu mogą być nowoczesne segregatory, oferowane przez producentów akcesoriów meblowych.

„Rewolucja” w kuchni

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, odpady powinniśmy segregować na pięć frakcji. Każda z nich ma trafiać do pojemnika oznaczonego innym kolorem. Dodatkowo, nadal mamy obowiązek odrębnego przekazywania zużytych baterii i leków, odpadów wielkogabarytowych (np. starych mebli) i remontowo-budowlanych, a także elektroodpadów (np. zużytego sprzętu agd i rtv). Jak zatem zmieścić w kuchni kilka sporych pojemników na odpady, by móc je wygodnie i efektywnie segregować? Na pewno w kontekście tych zmian każdą kuchnię czeka mniejsza bądź większa rewolucja.

Nawet w małej kuchni, za pomocą dobrze dobranych, optymalnych segregatorów, możemy zmienić szafkę w domowy kącik eko. Dwa segregatory „Tira” z pokrywą, w skład których wchodzą dwa wkłady o pojemności 8 litrów każdy, to idealne rozwiązanie do szafek o minimalnej szerokości 350 mm. Pełny wysuw zapewnia łatwy i higieniczny dostęp do koszy, a ich kolorowe oznakowanie znacznie ułatwi szybką segregację – podkreśla Mateusz Strzałkowski, koordynator komunikacji marketingowej i PR w firmie GTV Poland.

Stosując odpowiednie rozwiązania, możemy bez większego problemu usprawnić segregację odpadów nawet w małej kuchni. Wystarczą odrobina miejsca i profesjonalny system.

Jak dobrze się zorganizować?

Organizację domowej segregacji odpadów musimy jednak zacząć od analizy tego, ile i jakie śmieci na ogół wyrzucamy. Czy kupujemy napoje w butelkach plastikowych, czy szklanych? A może zużywamy sporo papieru? Co z lekami i wyrobami medycznymi? Czy wyrzucamy je tylko okazjonalnie, czy też dość często? Istotne jest również to, czy możemy sobie pozwolić na organizację kompostownika przy domu, czy też mieszkamy w bloku lub kamiennicy.

Odpowiedzi na te wszystkie pytania pozwolą się zorientować, jakich pojemników tak naprawdę potrzebujemy. I – co równie istotne – jaką powinny mieć one pojemność – mówi Damian Rybak, doradca techniczny firmy Rejs.

Gdzie zwykle umieszczane są segregatory? Kosze najłatwiej jest wstawić do kuchennej szafki lub szuflady. To tu generujemy większość śmieci. Warto też sięgnąć po funkcjonalne akcesoria meblowe – kosze, prowadnice, pokrywy, które ułatwią nam codzienną segregację – podpowiada Damian Rybak.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ