Fot. Technistone

Fot. Technistone

  • Autor: bm
  • 03 sty 2017 12:36 (aktualizacja: 04 sty 2017 12:05)

Różne typy profili blatów z konglomeratu

W przypadku blatów kuchennych niemal równie ważne jak powierzchnia materiału, jest także odpowiednie wykończenie jego krawędzi. To ono bowiem decyduje o ostatecznym charakterze blatu, nadając mu nowoczesny, klasyczny lub dekoracyjny charakter. Profile blatowe mogą być zupełnie proste lub fantazyjne.

Konglomerat kwarcowy to materiał, który pomimo niewielkiej wagi, charakteryzuje się dużą wytrzymałością przy jednoczesnej łatwości w profilowaniu. Dlatego blaty konglomeratowe można przycinać do dowolnych kształtów, także zaokrąglonych, a także łączyć je bezspoinowo, co pozwala na wykonanie z tego samego surowca np. niecki zlewozmywaka oraz powierzchni roboczej. Ze względu na podatność na kształtowanie, a także odporność na złamania i ukruszenia, krawędziom blatów konglomeratowych można nadać oryginalne, fantazyjne kształty. 

Wyjściową postacią krawędzi blatu jest kąt prosty. Bardzo często jednak ścina się jego grzbiet, aby profil nie był zbyt ostry – takie wykończenie nazywane jest fazą. Jeszcze bardziej zaokrąglone krawędzie nazywane są ćwierćwałkiem lub półwałkiem. Inną możliwością wykończenia brzegu blatu są skosy o różnym stopniu nachylenia, wykonywane zarówno na górnej, jak i dolnej krawędzi.

"Obok obróbek standardowych, popularnością cieszą się także dekoracyjne wykończenia krawędzi, nadające brzegom blatu ciekawe kształty. Może być to pojedyncza lub podwójna „fala”. Istnieją także krawędzie, składające się z trzech kaskadowych uwypukleń, uszeregowanych od najmniejszego do największego. Dzięki temu, że w konglomeratach Technistone wzór nie jest nadrukowywany na powierzchni, a widoczny w całym przekroju slabu, zróżnicowane wykończenia krawędzi mogą prezentować się jeszcze efektowniej" - mówi Krzysztof Piotrowski, przedstawiciel na Polskę firmy Technistone.

Poza wymienionymi sposobami wykończeń krawędzi, istnieje ogromna liczba kombinacji profili, które nadadzą blatowi niepowtarzalny charakter. Dodatkowo często stosowaną praktyką jest wykonywanie tzw. podklejek, czyli umieszczanie pod płytą główną blatu dwóch lub trzech dodatkowych fragmentów slabu. Odpowiednio przytwierdzone za pomocą kleju o wysokiej sile wiązania oraz oszlifowane elementy sprawiają, że blat wydaje się grubszy i bardziej okazały. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Tzw. „podklejki” pogrubiające optycznie blat

rawędzie, składające się z trzech kaskadowych uwypukleń, uszeregowanych od  

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ