Fot. Bosch

Fot. Bosch

  • Autor: mg
  • 21 kwi 2017 07:47 (aktualizacja: 21 kwi 2017 08:43)

Rozwój rynku materiałów ściernych

Z roku na rok sprzedaż materiałów ściernych i narzędzi szlifierskich systematycznie rośnie. Ma to bezpośredni związek z dynamicznym rozwojem produkcji meblarskiej. Należy bowiem pamiętać, że firmy branży meblarskiej i drzewnej są jednymi z najważniejszych odbiorców tego typu produktów.

Trudno wyobrazić sobie warsztat stolarski czy firmę meblarską bez materiałów ściernych, które zapewniają różnorodne wykończenie powierzchni drewnianych i z materiałów drewnopochodnych. Z dostępem do nich nie ma obecnie większych problemów, gdyż na rynku można skorzystać z niezwykle bogatej i zróżnicowanej oferty zarówno polskich, jak i zagranicznych producentów. Oprócz podstawowego asortymentu w postaci rolek, pasów, krążków, arkuszy, klocków, gąbek i włóknin, producenci i dystrybutorzy proponują również różne rodzaje ściernic i stalowe wełny. W przypadku nietypowych realizacji istnieje też możliwość dostarczenia produktów na specjalne zamówienie klienta. Zarówno producenci, jak i dystrybutorzy nie ograniczają się wyłącznie do oferty produktowej, lecz również prowadzą doradztwo techniczne w zakresie materiałów ściernych, co jest ważnym elementem ich działalności.

Tani nie znaczy dobry

Tak kompleksowa oferta ma uchronić klientów przed korzystaniem z niesprawdzonych materiałów ściernych pozyskanych od przypadkowych dostawców, które nie tylko generują dodatkowe koszty, ale też grożą uzyskaniem powierzchni o niskiej jakości.

Oszczędność związana z zakupem produktów niskiej jakości, których największym atutem jest niska cena, bywa pozorna. Materiały ścierne niskiej jakości zużywają się znacznie szybciej niż materiały gatunkowe, a różnica w cenie nie pokrywa poniesionych strat.

Inne niebezpieczeństwa związane z zastosowaniem niewłaściwych materiałów ściernych wiążą się z korzystaniem z usług kilku dostawców, a tym samym użytkowaniem różnych materiałów. W efekcie może to skutkować uzyskaniem powierzchni o różnym poziomie zarysowań. Naprawa tego typu błędów może być czasochłonna, kosztowna i skomplikowana technologicznie.

Dlatego firmy oferujące materiały ścierne tak duży nacisk kładą na działania edukacyjne pod postacią szkoleń i warsztatów dla stolarzy i przedstawicieli firm meblarskich.

W kierunku indywidualizacji

Materiały ścierne wykorzystywane są na różnych etapach produkcji mebli. Ich dobór zależy od wymagań klientów, a także profilu ich działalności i oczekiwanych efektów.

W ofercie materiałów ściernych, podobnie jak w ofercie mebli, widać wyraźne dążenie do indywidualizacji proponowanych rozwiązań. Coraz częściej pojawia się bowiem konieczność wykonywania nietypowych zadań – wyszlifowania nieregularnych elementów, skomplikowanych profili lub precyzyjnych detali. Wymogi rynku wymuszają na producentach również wprowadzanie krótkich, ograniczonych serii mebli. To wszystko sprawia, że producenci materiałów ściernych muszą dopasować swoje oferty do nieustannie zmieniających się i zindywidualizowanych potrzeb firm meblarskich.

Przykładem jest choćby papier ścierny – jeden z najpopularniejszych materiałów przeznaczonych do szlifowania powierzchni drewnianych i drewnopochodnych. Powinien być on odpowiednio dopasowany do rodzaju obróbki. Niestety, w wielu zakładach produkcyjnych używa się jednego papieru ściernego do szlifowania na przykład różnych gatunków drewna. A przecież dostępna na rynku oferta pozwala na dopasowanie materiału ściernego do charakteru realizowanego zadania.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ