Budowa fabryki Egger w Biskupcu. Fot. Egger

Budowa fabryki Egger w Biskupcu. Fot. Egger

  • Autor: mg
  • 21 lut 2019 11:54 (aktualizacja: 26 lut 2019 19:16)

Rozwój rynku płyt drewnopochodnych w 2018 roku

Producenci materiałów drewnopochodnych pozytywnie oceniają rok 2018. Większość z nich deklaruje wzrost przychodów, choć niektórzy też wieszczą rychły koniec koniunktury.

Rynek płyt drewnianych i drewnopochodnych pozostaje w ścisłym związku z sytuacją panującą na rynku meblarskim, a ta w 2018 roku została uznana za co najmniej dobrą. Owszem, przyrost produkcji i sprzedaży mebli w ostatnich 12 miesiącach nie był już tak dynamiczny jak choćby w 2017 roku, ale przedstawiciele branży nie kryją zadowolenia z osiągniętych wyników. Dotyczy to również czołowych producentów materiałów drewnopochodnych, którzy pozytywnie oceniają swoją sytuację rynkową.

Wzrost stabilny, ale nie dynamiczny

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w 2018 roku polskie zakłady wyprodukowały łącznie 11.260 dam3 sklejki i płyt fornirowanych. Przed rokiem było ich 10.908 dam3, co oznacza wzrost o 3,2% w porównaniu do wyników osiągniętych w 2017 roku. Z kolei ubiegłoroczna produkcja w segmencie płyt wiórowych wyniosła 5.833 dam3, co przełożyło się na wzrost o 4,5% (w 2017 roku wyprodukowano ich 5.584 dam3).

Najmniej r/r wzrosła produkcja płyt pilśniowych. W 2018 roku wyprodukowano ich więcej o 69 dam3, co przełożył się na wzrost o 1,4% – w sumie produkcja tego typu materiałów w 2018 roku wyniosła 4.903 dam3 przy 4.834 dam3 w 2017 roku.

Inwestycje w moce produkcyjne i środowisko

W zdecydowanej większości przypadków osiągnięte moce produkcyjne były efektem inwestycji przeprowadzonych w ostatnich latach. Wśród nowych inwestycji na czoło wysuwa się przede wszystkim budowa fabryki firmy Egger w Biskupcu, która ma zostać sfinalizowana w 2019 roku. Będzie to dziewiętnasta fabryka tego producenta na świecie, jednocześnie pierwsza w Polsce. Jej wartość szacowana jest na ok. miliard złotych. Rocznie zakład będzie produkował ok. 650 tys. m3 płyt wiórowych. Produkcja będzie skoncentrowana na surowych płytach wiórowych, których znaczna część uzupełniona zostanie papierem dekoracyjnym i innymi przetworzonymi materiałami, dedykowanymi firmom z branży meblarskiej oraz przedsiębiorstwom związanym z projektowaniem wnętrz.

Warto dodać, że Grupa Egger rozpoczęła także budowę fabryki materiałów drewnopochodnych w Lexington (USA). Ma ona ruszyć do końca 2020 roku. Koszt inwestycji wyniesie ok. 260 mln euro. W ciągu najbliższych sześciu lat powstanie tam 400 miejsc pracy. Posiadanie lokalnego zakładu produkcyjnego zapewni dostępność produktów dla klientów na rynku północnoamerykańskim i zwiększy szybkość dostaw.

Inną ciekawą inwestycją, tym razem o charakterze ekologicznym, była budowa Bio-Ekofiltru, która została zakończona we wrześniu 2018 roku w żarskim Swiss Krono. To największa tego typu inwestycja w Polsce i druga tak ważna zrealizowana w tej firmie. Koszt całej inwestycji wyniósł ok. 40 mln zł.

Nasza firma od lat jest ważnym elementem lokalnej społeczności, dlatego czujemy ogromną odpowiedzialność za to, co dzieje się wokół nas. Nieustannie rozwijamy się i inwestujemy w najnowocześniejsze rozwiązania, które mają pozytywny wpływ na otoczenie. Jedną z takich inwestycji jest właśnie Bio-Elektrofiltr, dzięki któremu ograniczymy emisję pyłów i lotnych związków organicznych do atmosfery, powstających w procesie produkcji płyt MDF – powiedział Maciej Karnicki, prezes zarządu Swiss Krono.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ