Linia do lakierowania w zakładzie Pfleiderer w Grajewie. Fot. Pfleiderer

Linia do lakierowania w zakładzie Pfleiderer w Grajewie. Fot. Pfleiderer

  • Autor: bm
  • 23 maj 2019 09:31 (aktualizacja: 24 maj 2019 09:38)

Spadek przychodów Grupy Pfleiderer w I kwartale 2019 r.

Skonsolidowane przychody Grupy Pfleiderer, wiodącego europejskiego producenta wyrobów drewnopochodnych dla przemysłu meblarskiego, wnętrzarskiego i budownictwa, w I kwartale 2019 r. zmalały o 2,4% r/r do 262,3 mln euro.

Spadek ten wynikał z zaostrzonej konkurencji na rynku surowych płyt wiórowych, co negatywnie wpłynęło na ceny sprzedaży, a także zmniejszania zapasów przez niektórych klientów oraz nieplanowanego miesięcznego przestoju w produkcji płyt MDF/HDF w zakładzie Baruth z powodu pożaru, do którego doszło na początku stycznia. Pozytywny wpływ na łączne przychody miała natomiast sprzedaż produktów z wartością dodaną, która wzrosła o 1,8% r/r do 152,3 mln euro. Produkty te odpowiadały za dwie trzecie całkowitej sprzedaży w I kwartale br.

Spadek przychodów przełożył się także na wyniki finansowe. Raportowana EBITDA w I kwartale 2019 r. wyniosła 20,8 mln euro wobec 36,5 mln rok wcześniej. Skorygowana EBITDA, oczyszczona z wpływu zdarzeń jednorazowych, sięgnęła natomiast 27,9 mln euro w porównaniu do 37,3 mln euro w I kwartale 2018 r.

Pierwszy kwartał był trudnym okresem dla naszej firmy i całego rynku. Styczniowy pożar w naszym zakładzie produkcyjnym Baruth spowodował zmniejszenie produkcji i sprzedaży płyt MDF/HDF. Dzięki restrykcyjnym standardom z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego nikt nie ucierpiał. Produkcję wznowiliśmy na początku lutego, aczkolwiek konieczne było dostosowanie technologii produkcji i potrzebujemy trochę czasu, aby skalibrować wszystkie procesy produkcyjne i osiągnąć wcześniejszą wydajność. Sprzedaż produktów podstawowych była ponadto pod wpływem wzmożonej konkurencji na rynku, a na początku roku nadal obserwowaliśmy zmniejszanie zapasów przez niektórych klientów, którzy ograniczali zamówienia spodziewając się wolniejszego wzrostu gospodarczego. – skomentował dr Nico Reiner, dyrektor finansowy (CFO) Pfleiderer Group.

Pfleiderer niezmiennie kładzie nacisk na utrzymywanie kosztów pod kontrolą. Spółka wdraża szereg inicjatyw oszczędnościowych i efektywnościowych w obszarze kosztów bezpośrednich i pośrednich (w tym dostosowanie składu receptur produktów, usprawnienie procesów), wydajności pracy (wydłużenie czasu pracy, zwiększenie produktywności) oraz kosztów ogólnego zarządu – wskazał dr Nico Reiner.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ