Marka Laminam zaczęła korzystać z wirtualnego systemu do projektowania BIM (Building Information Modeling). Fot. Laminam

Marka Laminam zaczęła korzystać z wirtualnego systemu do projektowania BIM (Building Information Modeling). Fot. Laminam

  • Autor: mg
  • 21 marz 2018 11:38 (aktualizacja: 26 marz 2018 08:20)

Spieki kwarcowe Laminam znalazły się w bazie BIM

Marka Laminam zaczęła korzystać z wirtualnego systemu do projektowania BIM (Building Information Modeling). Od teraz można w nim znaleźć kilkadziesiąt wzorów wielkoformatowych płyt ze spieków kwarcowych, wykorzystywanych między innymi do wykończenia wnętrz.

BIM, czyli modelowanie informacji o budynku, to zintegrowane podejście do tworzenia obiektów, które pozwala architektom zaprojektować i zbudować budynek w sposób szybszy, wydajniejszy i będący pod całkowitą kontrolą projektanta. W galerii produktów dostępnych dla oprogramowania BIM pojawiło się właśnie kilkadziesiąt wzorów spieków kwarcowych.

Wśród dostępnych bibliotek Laminam wybrał BimObject, największą obecnie wykorzystywaną platformę, która służy 20 mln użytkowników i obejmuje już ponad 1.000 marek. Jak komentuje Jakub Wiśniewski z pracowni JMW Architekci: Praca przy tworzeniu i koordynacji dokumentacji projektowej w oparciu o BIM zaczyna już być standardem i dobrą praktyką w krajach zachodnich, natomiast na rodzimym rynku wciąż jeszcze pozostaje relatywnie mało znanym i niezbyt powszechnym narzędziem.

Oprogramowanie BIM zawiera wszystkie niezbędne informacje przydatne na każdym etapie pracy: architektoniczne, strukturalne, wykonawcze i kontrolne. Podczas procesu projektowania system korzysta z modeli rzeczywistych przedmiotów udostępnianych bezpośrednio przez producentów, uzupełnionych o właściwości fizyczne, termiczne i estetyczne. Model 3D, który jest istotą całej struktury, pozwala w sposób znaczący zbliżyć się do rzeczywistych wymiarów i charakterystyki poszczególnych elementów zawartych w projekcie i przygotować się do budowy jeszcze przed jej rozpoczęciem. Wysoka dokładność elementów modelu BIM pozwala na bardziej świadome ich wykorzystywanie w procesie projektowym. Do podstawowych zalet należy tu zaliczyć m.in. łatwość wzajemnych konsultacji wszystkich stron procesu, szybkość wprowadzania zmian czy równoległy dostęp do dokumentacji  na każdym etapie realizacji inwestycji, także już po jej zakończeniu – stwierdza Jakub Wiśniewski.

 W bazie BIM znajdują się kolekcje spieków kwarcowych Laminam, które dzięki swoim parametrom technicznym znajdują zastosowanie między innymi do wykończenia wnętrz. Charakteryzują się odpornością na zarysowania, szoki termiczne oraz promieniowanie UV. Poszczególne kolekcje odwzorowują cement, beton przemysłowy, mokry tynk, stal, drewno, kamień naturalny czy gładką, polerowaną powierzchnię. Producenci materiałów budowlanych czy elementów wykończeniowych, jak np. wielkoformatowych płyty ze spieków kwarcowych Laminam, mogą z powodzeniem wykorzystywać dokładność, jaką cechują  się elementy modelu BIM, dla prezentacji charakterystycznych cech poszczególnych produktów budowlanych. Reasumując, system BIM to nowa jakość i fenomenalne narzędzie, które w najbliższej przyszłości stanie się dobrym standardem i znacznie usprawni prace architektów i projektantów branżowych na wszystkich płaszczyznach – podsumowuje Jakub Wiśniewski z JMW Architekci.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ