Drzwi przesuwne stały się nieodzownym elementem aranżacji biurowych, choć wcześniej były kojarzone przede wszystkim z garderobami. Fot. Komandor

Drzwi przesuwne stały się nieodzownym elementem aranżacji biurowych, choć wcześniej były kojarzone przede wszystkim z garderobami. Fot. Komandor

  • Autor: mg
  • 22 lut 2018 11:59 (aktualizacja: 22 lut 2018 12:39)

Systemy drzwi przesuwnych w biurach - co proponują producenci

Drzwi przesuwne stały się nieodzownym elementem aranżacji biurowych, choć wcześniej były kojarzone przede wszystkim z garderobami. To zasługa zarówno ich funkcjonalności, jak też szerokiego obszaru zastosowania. Segment tego typu produktów nieustannie rozwija się, a wpływ na to ma nowe podejście do aranżacji biur.

Drzwi przesuwne wykorzystywane są w szafach przeznaczonych do przechowywania dokumentów oraz w konstrukcjach ścianek służących do dzielenia przestrzeni typu open space. Oprócz tego, dzięki nim można ukryć w przestrzeni biurowej pomieszczenia socjalne albo zamaskować mniej estetyczne miejsca.

Drzwi przesuwne są wygodne w użytkowaniu – dodaje Joanna Nowak z firmy Hettich. Po otwarciu nie stanowią przeszkody w niedużych pomieszczeniach, nie zabierając dodatkowej przestrzeni, i nie utrudniają dostępu do zawartości szafy. Lekki ruch ręką wystarczy, aby delikatnie je otworzyć lub zamknąć.

Gdy liczy się każdy centymetr

Drzwi przesuwne to optymalny sposób na wykorzystanie każdego cennego centymetra w pomieszczeniach, a dodatkowo – sposób na jeszcze większą indywidualizację mebli i wnętrz. Powszechna urbanizacja powoduje, że przestrzeń w miastach jest coraz droższa, dlatego tak istotne jest jej efektywne i sensowne zagospodarowanie. Poza tym rosnące koszty najmu wymuszają stosowanie nie tylko ergonomicznych, ale i ekonomicznych rozwiązań. W efekcie powstaje problem, który jest udziałem wielu pracowników biurowych – otóż z powodu ograniczeń miejsca regał z półkami, na których poustawiane są segregatory z dokumentami, mają oni często tuż za swoim fotelem. To mało eleganckie rozwiązanie, niestety, nie zawsze powierzchnia biurowa umożliwia postawienie szafki z rozwieranymi frontami. Idealnie w tej sytuacji sprawdzą się fronty przesuwne, które spełniają wymagania nowoczesnego biura. Szafy są nadal chętnie wykorzystywane w aranżacjach biurowych, choć przecież wiele dokumentów bez trudu można gromadzić na komputerowych dyskach.
Szafy z drzwiami przesuwnymi to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych mebli biurowych. Przy ich pomocy można maksymalnie i funkcjonalnie wykorzystać dostępną w biurze przestrzeń, od podłogi do sufitu, od ściany do ściany – przekonuje Monika Szczęsny, projektantka mebli firmy Komandor.

Szafy w służbie porządku

Drzwi przesuwne znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zamontowania drzwi uchylnych lub składanych. Ich niewątpliwym atutem jest fakt, że nie zabierają zbyt wiele miejsca, co jest istotne w przypadku ograniczonych przestrzeni, wnęk bądź korytarzy.

Otwarcie szafy z drzwiami przesuwnymi nie wymaga dodatkowej, wolnej przestrzeni tak jak w przypadku tradycyjnych drzwi rozwieranych. Biurko z krzesłem może być więc niemal całkowicie dosunięte do krawędzi szafy, dzięki czemu ograniczamy koszty zbędnych metrów kwadratowych – ocenia Karolina Moroz, koordynator Działu Marketingu z firmy Sevroll-System.

Wąskie korytarze, trudne z punktu widzenia aranżacji biura wnęki, pomieszczenia ze skosami i o nieregularnym rzucie – w te wszystkie miejsca doskonale wpisują się szafy z drzwiami przesuwnymi. Co więcej, nie tylko zapewniają one ergonomiczne zagospodarowanie przestrzeni, ale też mogą posłużyć do zamaskowania miejsc o wątpliwej estetyce, wprowadzając do wnętrza ład i harmonię.
Drzwi przesuwne w biurach to również doskonały sposób na dyskretne i estetyczne ukrycie aneksów socjalnych czy schowków. Dzięki nim te praktyczne pomieszczenia, niezbędne przecież w przestrzeni biurowej, zostaną schowane przed wzrokiem postronnych gości.

Drzwi przesuwne służą również do wydzielania mniejszych pomieszczeń z przestrzeni biurowej. W ten sposób można na przykład obszerną salę konferencyjną zamienić na dwa oddzielne miejsca do pracy. Rearanżacja odbywa się szybko, bez większych problemów i możliwa jest do przeprowadzenia w każdej chwili.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ