System do drzwi przesuwnych Flat Line firmy GTV daje szerokie możliwości aranżacyjne. Fot. GTV

System do drzwi przesuwnych Flat Line firmy GTV daje szerokie możliwości aranżacyjne. Fot. GTV

  • Autor: mg
  • 08 maj 2017 09:39 (aktualizacja: 08 maj 2017 13:50)

Systemy jezdne stosowane w garderobach - najnowsze rozwiązania

Bezawaryjne działanie, cicha praca i wytrzymałość na obciążenia – takie wymaganie stawiane są systemom jezdnym stosowanym w garderobach z drzwiami przesuwnymi. Rynek tego typu okuć meblowych rozwija się niezwykle dynamicznie, a producenci wzbogacają swoje oferty o coraz to nowsze rozwiązania.

Garderoby z drzwiami przesuwnymi zyskały na popularności głównie ze względu na możliwość dopasowania do indywidualnych wymogów konkretnego wnętrza, a także różnorodność stylistyczną, wynikającą z wielości oferowanych przez producentów wypełnień i kolorów. Szczególnie chętnie stosowane są tam, gdzie pojawiają się kłopoty z użyciem tradycyjnych drzwi. Otwarcie garderoby z drzwiami przesuwnymi nie wymaga dodatkowej, wolnej przestrzeni, tak jak ma to miejsce w przypadku drzwi rozwieranych. Tym samym nie zabierają one zbyt wiele miejsca, co jest istotne w przypadku przestrzeni o ograniczonym metrażu bądź wnęk. A właśnie w takich miejscach najczęściej umieszczane są garderoby. Skosy, narożniki czy wyjątkowo wysokie pomieszczenia nie stanowią przeszkód w ich stosowaniu.

Drzwi przesuwne są wygodne w użytkowaniu – potwierdza Joanna Nowak z firmy Hettich. Po otwarciu nie stanowią one przeszkody w niedużych pomieszczeniach, nie zabierają dodatkowej przestrzeni i nie utrudniają dostępu do zawartości szafy. Lekki ruch ręką wystarczy, aby delikatnie je otworzyć lub zamknąć – dodaje.

Estetyka to nie wszystko

W przypadku garderób z drzwiami przesuwnymi uwagę użytkowników zwraca przede wszystkim wypełnienie, które wpływa na odbiór estetyczny mebla. Wybór jest tu bogaty, a najczęściej stosowane są różnorodne płyty meblowe (laminowane, MDF), OSB, rattanowe, bambusowe, a nawet tafle wzmacnianego szkła czy witraże.

Jednak o funkcjonalności tego typu mebla decyduje przede wszystkim zastosowany system przesuwny, na który składają się rolki i prowadnice. Rozwiązania odpowiadające za otwieranie i zamykanie drzwi muszą gwarantować bezawaryjną pracę w długim okresie. Przy tym liczy się nie tylko komfort pracy, ale i bezpieczeństwo użytkowania. Stabilność skrzydłom zapewniają systemy jezdne wyposażone w rolki z rozwiązaniami chroniącymi je przed wypadnięciem z toru. 

Aluminium czy stal?

Ze względu na rodzaj użytego materiału systemy przesuwne dzielą się na aluminiowe i stalowe. Celem zabezpieczenia przed korozją profile są lakierowane bądź anodowane.

W ostatnim czasie wśród klientów szczególną popularnością cieszą się systemy aluminiowe oraz rozwiązania nawierzchniowe, czyli takie, w których wszelkie elementy jezdne ukryte są za drzwiami przesuwnymi. Systemy nawierzchniowe oferuje obecnie wielu producentów.

Całkowicie ukryte, niewidoczne systemy, które w najmniejszym nawet stopniu nie ingerują w design mebla i nie ograniczają dostępnej przestrzeni do przechowywania wykonują niezwykłą pracę, sprawiając, że duże, ciężkie fronty poruszają się zadziwiająco lekko i bezgłośnie – podkreśla Joanna Nowak.

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, różniących się zastosowanymi konstrukcjami i sposobami poruszania się po torze. Klienci mogą korzystać ze stosunkowo prostych drzwi przesuwnych z pojedynczym torem w wersji z dolnym systemem jezdnym lub też z górnym układem jezdnym (podwieszanym), poruszającym się po pojedynczym torze. Producenci oferują również wersje górne i dolne do drzwi wyposażonych w podwójne tory.

W ostatnim czasie można zaobserwować szczególnie duże zainteresowanie systemami jezdnymi typu górnego. Ich popularność wynika z braku konieczności montowania szyny w powierzchni podłogi, dzięki czemu zabudowa lepiej komponuje się z aranżacją pomieszczenia.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ