Systemy bezuchwytowego otwierania sprawdzają się szczególnie w zabudowie kuchennej. Fot. Blum

Systemy bezuchwytowego otwierania sprawdzają się szczególnie w zabudowie kuchennej. Fot. Blum

  • Autor: mg
  • 02 sty 2019 08:46 (aktualizacja: 02 sty 2019 14:01)

Systemy push to open - rozwój technologii

Systemy otwierania szuflad push to open powstały w odpowiedzi na potrzeby przemysłu meblarskiego, który poszukiwał rozwiązań umożliwiających projektowanie mebli z gładkimi, minimalistycznymi frontami.

Funkcjonalność i design to najważniejsze kategorie, które aktualnie wyznaczają kierunki rozwoju technik meblowych. Dopiero ich połączenie daje gwarancję sukcesu rynkowego. Dodatkowo producenci akcesoriów meblowych muszą pilnie śledzić potrzeby projektantów mebli i na tej podstawie wzbogacać swoją ofertę. Doskonałym przykładem rozwiązania wpisującego się w najnowsze trendy w projektowaniu mebli i aranżacji wnętrz są systemu bezuchwytowego otwierania szuflad.

Uchwyty? Nie trzeba…

Ostatnio sposób otwierania szuflad przeszedł wyraźną metamorfozę. Z jednej strony wpływ na to miały obowiązujące trendy w aranżacji wnętrz, z drugiej zaś było to efektem nieustannego poszukiwania rozwiązań optymalizujących komfort użytkowania mebli.

Przez długi czas do otwierania szuflad stosowano przede wszystkim uchwyty i gałki. Mimo wielości kształtów i kolorów dostępnych na rynku produktów, technika otwierania pozostawała ta sama. Sytuację zmieniło pojawienie się nowoczesnych systemów meblowych. Dzięki nim wystarczy lekko nacisnąć front, by dostać się do wnętrza szuflady lub szafki. Uchwyty stają się zbędne.

Rezygnacja z uchwytów na rzecz lansowanych przez designerów modnych, gładkich frontów stała się możliwa między innymi dzięki takim rozwiązaniom, jak push to open. Wystarczy delikatnie przycisnąć front dłonią, by otworzyć szufladę w komodzie czy szafkę w łazience. Taki system można stosować w każdego typu meblach – mówi Joanna Nowak z firmy Hettich.

Uniwersalne rozwiązanie

Tego typu rozwiązania doskonale wpisały się w modne obecnie minimalistyczne style aranżacji wnętrz, które lubują się w dużych, gładkich frontach, pozbawionych elementów, które mogłyby zaburzyć ich wygląd. Można je stosować w zasadzie we wszystkich typach mebli – w biurze, salonie, jadalni czy sypialni, ale szczególnie przydatne są w zabudowach kuchennych.

Push to open zainicjujemy nawet biodrem czy kolanem, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem przy ubrudzonych czy zajętych dłoniach – podpowiada Joanna Nowak.

Nawet w przypadku mocno obciążonej szuflady, w której przechowywane są produkty spożywcze czy ciężkie talerze, system doskonale się sprawdza – bez względu na okoliczności delikatne naciśnięcie frontu wprawia w ruch prowadnicę, która jednostajnym ruchem wysuwa szufladę.

Ale to nie wszystkie udogodnienia, na które mogą liczyć użytkownicy systemów bezuchwytowych. Niektóre firmy wprowadziły na rynek rozwiązania, które – oprócz zintegrowanego otwierania – oferują również miękkie domykanie. Poza tym istnieje możliwość otwierania szuflady każdego formatu poprzez delikatne naciśnięcie na front nie tylko pośrodku, ale nawet blisko jego krawędzi, gdyż specjalny system synchronizuje mechaniczne otwieranie i wyzwala delikatny ruch prowadnicy.

Trudno wyobrazić sobie współczesne kolekcje mebli bez nowoczesnej techniki meblarskiej. To ona decyduje nie tylko o ich funkcjonalności, ale także o designie. Choć ukryta przed wzrokiem użytkowników, na co dzień jest przez nich wielokrotnie testowana. I to od wyników tych testów zależy ocena, jaką użytkownicy wydadzą później producentom mebli.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ