Kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania drzwi przesuwnych są zastosowane systemy jezdne. Fot. Raumplus

Kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania drzwi przesuwnych są zastosowane systemy jezdne. Fot. Raumplus

  • Autor: mg
  • 03 sty 2019 11:41 (aktualizacja: 07 sty 2019 12:20)

Szafy z dużymi frontami - trend sprzedażowy z potencjałem

Szafy z dużymi frontami zyskują na popularności. Na pewno są nie tylko funkcjonalnymi, ale też bardzo eleganckimi meblami, które wzbogacą wystrój sypialni bądź garderoby. Tym niemniej muszą zostać starannie wykonane, ze szczególnym uwzględnieniem profesjonalnych systemów jezdnych.

W przypadku dużych drzwi przesuwnych wszelkie niedociągnięcia będą jeszcze bardziej widoczne. Dlatego tak istotne są elementy ukrywające się za frontami, czyli okucia meblarskie. To właśnie one zapewnią bezawaryjne działanie i mają decydujący wpływ na komfort użytkowania drzwi w rozmiarze XL.

Diabeł tkwi w szczegółach

Oglądane w katalogach szafy z dużymi drzwiami przesuwnymi prezentują się niezwykle okazale. Stanowią atrakcyjny element wyposażenia sypialni lub garderoby, a przy tym doskonale wpisują się w minimalistyczny styl aranżacji wnętrz, który tak chętnie wykorzystuje jednolite fronty meblowe. Ich duże powierzchnie otwierają szerokie pole do projektowych popisów, szczególnie zważywszy na fakt, jak wiele rynek oferuje możliwości zdobniczych. Lakierowane szkło, designerskie fototapety czy materiały drewnopochodne w bogatej palecie dekorów to tylko wybrane rodzaje dostępnych wypełnień.

To że duże fronty w szafach z drzwiami przesuwnymi wyglądają atrakcyjnie nie budzi wątpliwości. Użytkownicy zadają sobie jednak pytania o ich funkcjonalność – czy łatwo się przesuwają, czy nie hałasują podczas zamykania, czy po ich otwarciu mamy łatwy dostęp do środka?

Odpowiedzi na tak postawione pytania szukają producenci akcesoriów meblowych, specjalizujący się w systemach jezdnych do drzwi przesuwnych. To właśnie ich zadaniem jest stworzenie optymalnych rozwiązań, które będą w stanie przenosić kilkudziesięciokilogramowe obciążenia przy jednoczesnym zapewnieniu estetyki na wysokim poziomie.

Największe wyzwanie – ciężar

Zastosowanie dużych frontów meblowych wiąże się przede wszystkim ze znacznym ciężarem, z którym muszą sobie poradzić systemy jezdne. To dzięki nim otwarcie masywnych drzwi przesuwnych nie będzie wymagało angażowania ponadprzeciętnej siły. Przykładowo, system „TopLine XL” firmy Hettich gwarantuje równomierne i lekkie przesuwanie drzwi o ciężarze nawet do 80 kg. Z kolei w systemach jezdnych stosowanych w wielkoformatowych drzwiach marki Raumplus na jedną rolkę przypada maksymalny ciężar 90 kg. Oznacza to, że ciężar jednego skrzydła może wynosić do 180 kg. 

Kluczową rolę odgrywają tutaj dobre wózki i prowadniki, które ten ciężar będą dźwigać i przesuwać podczas codziennego otwierania i zamykania szafy. Same systemy jezdne muszą być dostosowane do przenoszenia dużych obciążeń, które będą wynikać z wymiarów drzwi – mówi Katarzyna Drabik, zastępca dyrektora marketingu Grupy Komandor.

Równie istotna jak wózki jest konstrukcja ramy drzwi. Duże fronty wymagać będą zachowania odpowiedniej sztywności, która przecież zmniejsza się wraz ze zwiększeniem się powierzchni drzwi. Stąd potrzeba użycia listew wzmacniających. Dochodzą do tego zabezpieczenia zapobiegające ewentualnemu wypadnięciu drzwi z toru podczas pracy. Z kolei użytkownicy zwracający uwagę na komfort docenią mechanizmy, które pozwolą masywne fronty delikatnie otworzyć i zamknąć, nie powodując przy tym hałasu.

Jak widać, liczba elementów istotnych dla prawidłowego funkcjonowania drzwi przesuwnych jest znaczna. Dlatego warto korzystać z podzespołów oferowanych przez znanych producentów. Szafa to mebel na lata, jest ona także intensywnie eksploatowana, więc jakość elementów i materiałów, z których będzie wykonana, ma tu kluczowe znaczenie.

Sevroll udziela dożywotniej gwarancji na wszystkie systemy jezdne do drzwi przesuwnych, oznaczone kolorem zielonym. Gwarancja oznacza, że wózki górne i dolne są wykonane z wysokogatunkowej stali odpornej na zniekształcenia. Łożyska kulkowe wyprodukowane w technologii SmoothTec zapewniają ciche i stabilne prowadzenie. Wózki posiadają pierścień, który zabezpiecza przed kurzem, co zapewnia długotrwałą eksploatację. Bieżnia rolki jest idealnie gładka dzięki specjalnej technologii toczenia – informuje Karolina Moroz,  koordynator Działu Marketingu w firmie Sevroll-System.

Korzystając z rozwiązań oferowanych przez sprawdzone firmy, można mieć pewność, że szafa z dużymi drzwiami będzie z powodzeniem służyła przez wiele lat.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ