• Autor: Alicja Pietrowska
  • 27 gru 2013 18:01

Szycie dla zaawansowanych

W nowoczesnych maszynach do szycia tapicerki, dużą rolę odgrywa postępująca automatyzacja i komputeryzacja. Automatyczne systemy odpowiadające za kontrolę przepuszczania ściegów nie należą dzisiaj do rzadkości.

Dzięki zastosowaniu komputerów i silników krokowych nowoczesne maszyny do szycia potrafią wykonać na powierzchni tkaniny nawet bardzo skomplikowane wzory. Większość maszyn dostępnych na rynku posiada elektroniczno-pneumatyczne obcinacze nici, ustawienia automatycznego ryglowania w trakcie szycia, pozycjonowanie igły, a nawet możliwość monitorowania pozostałej ilości nici w szpulce.

Profesjonalna maszyna do szycia materiałów tapicerskich powinna posiadać przede wszystkim transport dolny, igłowy i stopkowy. Ważnym elementem jest również duży chwytacz umożliwiający nawinięcie większej ilości grubych nici na szpulkę. Nie mniej ważna jest wysokość podnoszenia stopki co najmniej do 14 mm. Regulowana wysokość stopki umożliwia szycie nawet kilku warstw grubego materiału.

Do ciężkiego szycia

Maszyny i urządzenia używane w przemyśle tapicerskim wymagają prawidłowej eksploatacji. Chodzi tu przede wszystkim o szycie materiałów na maszynach do tego przeznaczonych. W tej kwestii najważniejszym elementem jest igła, która powinna być dobrana odpowiednio do rodzaju materiału, który zamierzamy zszyć lub wystębnować.

Warto zwrócić uwagę także na odpowiedni dobór akcesoriów, takich jak: stopki, zawijacze i lamowniki. Dla właścicieli dużych zakładów produkcyjnych oraz dla tapicerów mebli skórzanych dobrym rozwiązaniem jest maszyna „Siruba UF918-X2-12P”. To uniwersalna stębnówka jednoigłowa tapicerska i kaletnicza do szycia materiałów ciężkich i skór, wyposażona w potrójny transport – dolny ząbkowy, górny stopkowy, kroczącą igłę oraz szpulkę o dużej pojemności nici. Rosnące koszty energii stymulują producentów maszyn do inwestycji w poprawę efektywności energetycznej elektrycznych układów napędowych, pozwalających zmniejszyć zużycie energii nawet o 75%. „Siruba UF918-X2-12P”, wyposażona w energooszczędny silnik „Serwo” pozwala na obniżenie kosztów przedsiębiorstwa.

Mebel zdobiony nicią

Maszyny szyjące ściegiem ozdobnym w odróżnieniu od tradycyjnych stębnówek oprócz ściegu podstawowego mają zazwyczaj kilka lub kilkadziesiąt ściegów ozdobnych. Do tego celu używa się maszyny typu zygzak oraz maszyny do ozdabiania brzegu materiału, gdzie uzyska się, np. ścieg muszelkowy. Przykładem może być tu zygzak elektroniczny „Luoke LK2280” z możliwością wyboru spośród 60 zaprojektowanych wzorów ściegu (np. ścieg prosty, dwubit, trójbit) za pomocą wbudowanego panelu sterowania.

Osobną kategorią maszyn do zdobienia są automaty szwalnicze z obrotową igielnicą, na przykład maszyny niemieckiego producenta firmy Dürkopp Adler, płaska 867 oraz słupowa 868, dystrybuowane przez firmę Amatec. Wybór ściegu dokonywany jest za pomocą panelu dotykowego spośród 20 wzorów. Istnieje również możliwość zamówienia u producenta specjalnych wzorów ściegów w zależności od zainteresowania klienta.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ