Specjalizująca się w projektowaniu i wykonywaniu mebli na indywidualne zamówienie firma Sand wyposażyła swój zakład produkcyjny w nowoczesne centra obróbcze oraz odpowiedni system odpylania. Fot. Sand

Specjalizująca się w projektowaniu i wykonywaniu mebli na indywidualne zamówienie firma Sand wyposażyła swój zakład produkcyjny w nowoczesne centra obróbcze oraz odpowiedni system odpylania. Fot. Sand

  • Autor: mg
  • 29 lis 2016 13:09 (aktualizacja: 29 lis 2016 22:34)

Teknika dostarczyła system odpylania

Firma Sand uruchomiła nowy zakład produkcji mebli w Przysusze pod Radomiem. W nowej fabryce duży nacisk został położony na odpowiedni odciąg trocin i pyłów, gwarantujący jakość powietrza i zapobiegający zagrożeniu pożarowemu. Nowoczesny system odpylania dostarczyła Teknika.

W Radomiu od 20 lat funkcjonuje hurtownia akcesoriów i płyt do produkcji mebli Damar, założona przez Dariusza i Marcina Piasków oraz Andrzeja Rębisa. Wspólnicy w 2000 roku rozszerzyli swoją działalność o projektowanie i realizację mebli na indywidualne zamówienie. Obecnie postanowili jeszcze bardziej rozwinąć część produkcyjną. W miejscowości Przysusza koło Radomia zakupili obiekty, w których powstaje nowoczesna fabryka Sand, specjalizująca się w produkcji mebli skrzyniowych.

Wśród maszyn funkcjonujących w zakładzie firmy Sand znajdują się centra obróbcze "Biesse Rover K" oraz okleiniarka wąskich płaszczyzn "Stream B1".
"Rover K" to centrum, które można całkowicie zintegrować do pracy w linii produkcyjnej, przyczyniając się przy tym do zwiększenia wydajności i elastyczności - mówi Rafał Smakuszewski, doradca handlowy Teknika. Z kolei okleiniarka "Stream B1" pozwala na uzyskanie wysokiej jakości wykończenia płyt meblowych. Dzięki precyzyjnym agregatom wstępnego frezowania, podawania kleju, zaokrąglania naroży, cyklinowania czy polerowania klient może zapewnić najwyższą jakość wyrobu, także o krawędziach krzywoliniowych.

W nowej fabryce duży nacisk został położony na odpowiedni odciąg trocin i pyłów, gwarantujący jakość powietrza w obiekcie produkcyjnym i zapobiegający zagrożeniu pożarowemu. W zakładzie stanęła cała linia urządzeń dostarczonych przez firmę Teknika, od stacji filtracyjnej, wentylatora odśrodkowego, po instalację odpylającą, system powrotu powietrza na halę i szafę sterowniczą układu.

Zakupu tego dokonaliśmy w ramach dotacji ZUS w celu podniesienia bezpieczeństwa miejsc pracy, uzyskując 80% dotacji - mówi Dariusz Piasek, współwłaściciel firmy.

Stacja filtrująca o długości i wysokości 4 m zaprojektowana została w celu gromadzenia pyłów i filtracji powietrza. Konstrukcja nośna wykonana jest z kształtowników stalowych, obudowanych blachą ocynkowaną tłoczoną i walcowaną, odporną na działanie wody. Materiał rękawów filtrujących jest dobierany indywidualnie z typoszeregu materiałów filtrujących w zależności od rodzaju pyłów.

W zakładzie zastosowano wentylator odśrodkowy "Ferrari" o zwiększonej wydajności wynoszącej 12.000 m3/h, wyposażony w silnik elektryczny z suportem. W stosunku do tak dużej wydajności jego głośność jest niewielka i wynosi 86 dB, co również stanowi ważny czynnik ochrony zdrowia pracowników.

Bardzo ważnym aspektem nowej linii jest ekologia i oszczędność osiągnięta w ramach rekuperacji. Powietrze po przefiltrowaniu kierowane jest ponownie do hal produkcyjnych. Ważnym elementem w układzie recyrkulacji, wpływającym na bezpieczeństwo, są klapy przeciwogniowe mocowane w ścianach budynku, które zapobiegają przedostaniu się ognia na halę w razie pożaru.

Wewnątrz hali firma Teknika zaprojektowała instalację odciągu pyłów, trocin i odpadów do maszyn. Wszystkie niezbędne rury wykonane są z blachy ocynkowanej, natomiast przewody do przyłączenia maszyn z ruchomymi głowicami narzędziowymi wykonane są z elastycznego PUR.

Ważnym elementem linii jest szafa sterownicza, pozwalająca na kontrolę parametrów działania odciągów czy filtracji powietrza. Automatyka pozwala na sterowanie zarówno wentylatorem (jego uruchomieniem), jak i wytrząsaczami czyszczenia rękawów filtrujących, po wyłączeniu urządzeń. Nad jakością pracy i wykrywaniem parametrów urządzeń lub ewentualnych awarii czuwają fotokomórki i czujniki bezpieczeństwa.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ