Centrum obróbcze CNC w firmie Diora w Świdnicy. Fot. Teknika

Centrum obróbcze CNC w firmie Diora w Świdnicy. Fot. Teknika

  • Autor: bm
  • 29 maj 2018 07:32 (aktualizacja: 30 maj 2018 11:20)

Teknika wyposażyła w maszyny CNC zakład Diora

Sterowane numerycznie centra obróbcze pozwalają na realizowanie nietypowych projektów zarówno producentom mebli, jak i fabrykom specjalizującym się w obróbce drewna. Taka maszyna stanęła niedawno w zakładzie w Świdnicy.

Firma Diora przez wiele lat specjalizowała się w produkcji mebli i nadal jest to jeden z kierunków jej działalności. Ale najważniejszym segmentem produkcji są obudowy głośnikowe z drewna, często o bardzo skomplikowanych i nietypowych kształtach. Produkcja kolumn głośnikowych jest produkcją krótkich i skomplikowanych serii, w której sprawdza się metoda zarządzania Just in time. Obudowy - od najmniejszych kolumn, po wielkogabarytowe, wymiarami przypominające lodówki, wykonywane są ściśle według koncepcji projektowej klientów. Nie ma tu miejsca na dowolność, jest ścisła kontrola wymiarów, stosowanych materiałów, dopasowania fornirów, kolorystyki lakieru.

W produkcji stosowane są drewno krajowe i egzotyczne oraz płyty MDF, HDF i ze sklejki, łączone z mniej typowymi materiałami, takimi jak włókniny węglowe, skóry i inne. W poszczególnych oddziałach produkcyjnych znajdziemy zarówno ciężkie żeliwne konstrukcje w charakterystycznym zielonym kolorze, pamiętające jeszcze czasy poprzedniego systemu, ale wciąż doskonale spełniające swoje proste zadania obróbcze, jak i nowoczesne w pełni zautomatyzowane i współpracujące z komputerami centra obróbcze, pilarki panelowe czy okleiniarki.

W ostatnich latach dostarczyliśmy do firmy Diora Świdnica pięć maszyn, w tym pilarkę panelową Selco, do precyzyjnego rozkroju elementów, które następnie kierowane są do skomplikowanej obróbki wieloosiowej: wycinania i frezowania na centrach obróbczych Biesse - mówi Ryszard Pietras, doradca techniczny firmy Teknika. - W styczniu tego roku dokonaliśmy rozruchu kolejnej maszyny, najnowszej wersji CNC Rover A.

Włodzimierz Sosiński - technolog i członek zarządu firmy Diora Świdnica - nie ukrywa, że to był ważny moment w rozwoju firmy, skok jakościowy, ale przede wszystkim wydajnościowy, ponieważ współpraca z komputerem przy skomplikowanej obróbce pozwoliła zrezygnować z tworzenia szablonów na frezarkę.

Maszyna przejęła bardzo ważny etap obróbki, który polega na frezowaniu otworów pod głośniki, a później nawiercania wzdłuż okręgu miniotworów pod mocowanie tych głośników przy pomocy śrub - wyjaśnia. - Na tym etapie jest kilka bardzo trudnych technologicznie zadań. Przede wszystkim element musi być dokładnie zamocowany, stabilnie, ale bez ryzyka odkształceń, jakichkolwiek naprężeń materiału.

Wyposażone w nowoczesny park maszynowy fabryka w Świdnicy myśli o rozwoju swojej oferty, a niektóre pomysły już realizuje. Nowym kierunkiem rozwoju zakładu jest produkcja mebli dziecięcych - kolorowych i estetycznych stolików oraz krzeseł przedszkolnych z atestem. Są one sprzedawane pod własną marką Dioralino.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ