Fot. Teknika

Fot. Teknika

  • Autor: mg
  • 30 paź 2017 14:29 (aktualizacja: 31 paź 2017 09:07)

Teknika zaprojektowała linię tartaczną dla firmy Fameg

Za kompleksowy projekt linii do przetarcia drewna bukowego odpowiadała firma Primultini, której przedstawicielem w Polsce jest Teknika. Nowy tartak do produkcji tarcicy zostanie uruchomiony w listopadzie. Inwestycja pozwoli zwiększyć wydajność zakładu, a także wprowadzić oszczędności.

W listopadzie br. firma Fameg uruchomi tartak do produkcji tarcicy, która będzie wykorzystywana w 100 proc. na potrzeby własne fabryki. Otwarcie tartaku połączonego z fryzarnią uprości zaopatrzenie zakładu, dla którego dotąd fryzy dostarczali zewnętrzni kooperanci. Drewno bukowe w tartaku w Radomsku będzie przycinane według indywidualnego zapotrzebowania, co zwiększy wydajność i pozwoli na oszczędności. Jak przekonują zarządzający firmą, takiej technologii, jak w Famegu nie będzie miał żaden tartak w Polsce. 

Za kompleksowy projekt linii przetarcia odpowiada firma Primultini, której przedstawicielem w Polsce jest Teknika. Trudne w obróbce twarde kłody bukowe, z których Fameg produkuje krzesła, były wyzwaniem, jeśli chodzi o dobór technologii przetarcia.

Mając doświadczenie w kilku tego typu inwestycjach w zakładach produkujących m.in. podłogi drewniane z drewna liściastego, oparliśmy projekt tartaku dla Famegu na technologii taśmowej Primultini - mówi Grzegorz Chylak z firmy Teknika. Pilarka pionowa pozwala na przecieranie także kłód o bardzo dużej średnicy, nawet 600 mm, z czym nie poradziłby sobie trak tarczowy z ograniczonym prześwitem. Nawet przy tak trudnym w obróbce materiale pilarka Primultini jest w stanie osiągnąć wydajność do 60 m3 dziennie, przy pracy jednozmianowej.

Ważnym elementem linii, wpływającym na wysoką wydajność przetarcia i końcową jakość fryz, jest automatyczna korowarka. Uwagę zwraca nietypowa konstrukcja pilarki z pochyloną kolumną.

Zanim kłoda trafi na wózek pilarki, jest skanowana przy pomocy laserów, które ją opomiarowują oraz wspomagają proces optymalnego rozkroju, sugerując najlepszy sposób przetarcia konkretnej kłody. Dzięki temu z każdego surowca producent jest w stanie uzyskać najwyższej jakości elementy służące do produkcji krzeseł.

Ogromną zaletą technologii Primultini jest to, że pochylony o 18 stopni suport jest nieruchomy, a wózek ze stabilnie umocowaną kłodą przesuwa się wzdłuż piły. Dzięki temu mamy gwarancję wyższej jakości i dokładności cięcia - dodaje Grzegorz Chylak.

Inwestowanie Famegu w nowoczesne technologie ma na celu stałe doskonalenie jakości procesów produkcji, a w konsekwencji - jakości oferowanych mebli. Niebawem rozpocznie również działanie nowatorskie laboratorium. Będzie ono prowadziło prace badawcze w zakresie obróbki drewna, modyfikacji tradycyjnych i wdrażania nowych technologii dla podmiotów związanych z szeroko zdefiniowanym przerobem drewna.

Nie wszyscy wiedzą, że Fameg to największy w Europie zakład mebli giętych. Nie wszyscy wiedzą, że produkowane przez nas meble mają ponad 130-letnią, fascynującą historię. Nie wszyscy wiedzą, kim był Michael Thonet, genialny wynalazca, twórca krzeseł, na których siedzieli m.in. Pablo Picasso, Liza Minnelli, Albert Einstein, Johannes Brahms - mówi Tadeusz Polanowski, właściciel i prezes zarządu firmy. Kupując w 2012 roku Fameg, historycznie czwartą fabrykę rodziny Thonetów, miałem świadomość, że nie jest to zwykły zakład produkcyjny.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ