Fot. Trayton

Fot. Trayton

  • Autor: Lectra/Trayton
  • 01 cze 2017 13:47 (aktualizacja: 02 cze 2017 08:14)

Trayton Group wchodzi z Lectrą w epokę rozwiązań cyfrowych

Odejście od tradycyjnych metod produkcji na rzecz automatyzacji procesów cięcia pozwoliło firmie Trayton - chińskiemu producentowi mebli - na obniżenie kosztów operacyjnych, zwiększenie elastyczności i osiągnięcie stałej jakości.

Wyzwanie

W trakcie dwudziestoletniej historii działalności firma Trayton przeistoczyła się z małego warsztatu produkującego sofy w przedsiębiorstwo posiadające trzy fabryki i zatrudniające dwa tysiące osób. Firma produkuje meble tapicerowane tkaninami i skórą dla najbardziej znanych światowych marek, takich jak Ikea czy BoConcept. W 2005 roku spełniła się wizja założyciela firmy, Simona Lichtenberga, dotycząca produkcji dobrze zaprojektowanych, wysokiej jakości skórzanych mebli, dostępnych dla wszystkich. Stało się to, kiedy Trayton wprowadził na rynek Simon Li, własną markę mebli.

Proces ręcznego cięcia tkanin i skóry stosowany przez firmę, w dużym stopniu zależał od umiejętności operatora w zakresie precyzji cięcia i kontroli jakości. Taki sposób pracy także negatywnie wpływał na elastyczność procesu produkcji. Trudności związane ze znalezieniem wykwalifikowanych operatorów, rosnące koszty pracy w Chinach, presja cenowa i coraz krótsze terminy dostaw sprawiły, że produkcja ręczna stała się nieopłacalna.

Rozwiązania wynikające z dogłębnej analizy

Jako klient Lectry od 2012 roku, Trayton nie musiał szukać profesjonalnego, godnego zaufania partnera, który pomoże firmie w zmianie procesów z ręcznych na automatyczne.

"Przeanalizowaliśmy dokładnie branżę. W firmie Lectra szczególnie spodobało nam się zaplecze badawcze i sposób, w jaki wyniki badań branżowych są wykorzystywane w rozwiązaniach technologicznych firmy" - mówi Thunder Chen, dyrektor do spraw operacyjnych w Tryton Group.

"Sprzęt dotyczy tylko automatyzacji. Naprawdę istotny jest cały proces i jego odpowiednia koordynacja - od rozwoju produktu, przez produkcję, po sprzedaż" - dodaje Thunder.

Po wstępnej analizie pracy zakładu, tempa produkcji, kluczowych wskaźników efektywności i danych pochodzących z poszczególnych operacji, Lectra zaproponowała rozwiązania Vector i Versalis do cięcia, odpowiednio, tkanin i skóry. - Takie wstępne prace i analizy pozwalają nam na szybkie i odpowiednie zrozumienie kwestii, które są źródłem problemów klienta. Dzięki temu możemy dostarczyć klientowi optymalny plan biznesowy oraz plan wprowadzania ulepszeń - tłumaczy Pan Chunjian, opiekun klienta z ramienia firmy Lectra. Zespoły Lectry i Traytona pracowały wspólnie nad ponownym zaprojektowaniem procesów działania firmy w oparciu o najlepsze praktyki oraz nad wdrożeniem rozwiązań w taki sposób, aby Trayton szybko zyskał na tej przemianie.

Płynne przejście od tradycji do technologii

Niższe koszty operacyjne, stała jakość i szybszy proces produkcji to główne korzyści, jakie Trayton uzyskał po wprowadzeniu digitalizacji. Dzięki automatyzacji procesu rozkroju firma wyeliminowała niepotrzebne straty materiałowe i zapewniła stałą jakość wyciętych elementów.- Od kiedy zaczęliśmy używać tego sprzętu, wyeliminowaliśmy błędy. W rezultacie nasze wskaźniki zużycia materiałów poprawiły się o 2-3 punkty procentowe - mówi Thunder.

Wdrożenie rozwiązań Versalis i Vector umożliwiło firmie Trayton zmniejszenie zapotrzebowania na pracowników. "Teraz nasza praca wymaga od operatorów dużo mniej zaawansowanych umiejętności w zakresie cięcia skóry. Operatorzy muszą znać głównie podstawową obsługę komputera, a dużo łatwiej znaleźć pracowników z takimi umiejętnościami" - mówi Thunder. Dzięki rozwiązaniu Vector, dwóch operatorów może wykonywać pracę, która przy produkcji ręcznej wymagała 8 operatorów.

Większa elastyczność produkcji otworzyła przed firmą Trayton więcej możliwości dla rozwoju biznesowego. "W przeszłości krótkoseryjna produkcja byłaby dla nas zbyt trudna. Teraz wszystkie zlecenia są obsługiwane maszynowo i podejmujemy się ich z radością" - dodaje Thunder.

Kontynuacja współpracy owocuje ciągłymi ulepszeniami. Współpraca pomiędzy dwoma zespołami przekroczyła obszar wdrażania rozwiązań i weszła na etap ciągłego udoskonalania.

W trakcie kolejnej wizyty w fabryce, pracownicy zespołu wsparcia z Lectry stwierdzili, że istnieje jeszcze spore pole do poprawy, jeżeli chodzi o wskaźnik wydajności cięcia skóry. W efekcie współpracy zespołów Traytona i Lectry udało się zoptymalizować pewne parametry rozwiązania Versalis.- Jeżeli chodzi o ulepszenia związane z szablonami i standardową regulacją maszyn, w ciągu dwóch miesięcy udało nam się zwiększyć ogólną wydajność cięcia o ponad 2 punkty procentowe - potwierdza Thunder.

"Lectra jest dla nas świetnym partnerem. Wdrażanie rozwiązań, szkolenia dla pracowników, lepsze wskaźniki zużycia materiałów i dokładniejsze cięcie, wszystko idzie świetnie" - podsumowuje Simon Lichtenberg, założyciel i dyrektor generalny Trayton Group.

Trayton Group

Główną działalnością Trayton Group jest projektowanie, produkcja i dystrybucja mebli tapicerowanych. Siedziba firmy znajduje się w Szanghaju w Chinach. Przedsiębiorstwo zatrudnia 2000 osób oraz posiada około 100 000 m² powierzchni produkcyjnej w prowincjach Zhejiang i Szanghaj. Trayton Group utworzył także dwie spółki typu joint venture: z BoCocept, nowoczesną duńską marką lifestylową oraz Kvadrat, luksusową duńską marką produkującą tkaniny.

Lectra

Lectra to światowy lider w dziedzinie zintegrowanych rozwiązań technologicznych (oprogramowania, zautomatyzowanych systemów tnących i powiązanych usług) opracowanych specjalnie dla branż, w których w procesie produkcji wykorzystywane są tekstylia, skóra, tkaniny techniczne i materiały kompozytowe. Lectra obsługuje główne światowe rynki: modowy i odzieżowy, motoryzacyjny i meblarski, jak również szeroki wachlarz innych gałęzi przemysłu. Rozwiązania firmy Lectra stworzone specjalnie dla poszczególnych rynków umożliwiają klientom automatyzację i optymalizację projektowania, rozwoju i wytwarzania produktów. Lectra zatrudnia ponad 1550 pracowników i współpracuje z klientami w ponad 100 krajach, wnosząc wkład w ich doskonałość operacyjną. Spółka jest notowana na nowojorskiej giełdzie Euronext.