Kolekcja Monday firmy Gala Collezione. Fot. Gala Collezione

Kolekcja Monday firmy Gala Collezione. Fot. Gala Collezione

  • Autor: bm
  • 11 marz 2019 23:50

Trendy w meblarstwie: tkaniny welwetowe na meblach wypoczynkowych

Jeden z najważniejszych trendów obecnego sezonu w segmencie mebli tapicerowanych - to zdecydowanie tkaniny welwetowe i welurowe, aksamitne, miękkie i delikatne w dotyku, dające niepowtarzalne efekty wizualne i – dzięki najnowszym technologiom – komfortowe w użytkowaniu.

Czym jest welwet i skąd biorą się jego wyjątkowe właściwości? To rodzaj tkaniny z tzw. okrywą włókienną. Jest to rodzaj pluszu, w którym okrywa włókienna utworzona jest z rozciętych długich przeplotów dodatkowego wątku runowego. Welwet to nazwa handlowa pluszu wątkowego. Właściwości tego rodzaju tkanin są bardzo podobne do welurów i aksamitów – te ostatnie mają tylko nieco krótszą okrywę.

Meble w obiciu z tkanin welwetowych czy welurowych są lubiane przede wszystkim za miękkość, puszystość i efekt głębi koloru. Dzięki specjalnej technologii jej tworzenia z miękkiej i puszystej przędzy, tkanina ta ma wysokie właściwości użytkowe, a meble z niej wykonane dodają wnętrzu przytulności i ciepła.

„Tkaniny welwetowe cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, zarówno wśród klientów polskich, jak i zagranicznych. Salony meblowe coraz częściej decydują się na eksponowanie tego rodzaju tkanin. Trend ten szeroko promowany jest na światowych targach, a także bardzo często prezentowany w magazynach wnętrzarskich.” - podkreśla Ewelina Słaby, junior product manager w firmie Fargotex.

Sprzedaż materiałów typu welur i welwet rośnie z każdym miesiącem. Da się to zauważyć zarówno wśród polskich kontrahentów, jak i zagranicznych. Klienci coraz częściej decydują się również na zakup tych nieco odważniejszych kolorów, takich jak szmaragdowy, turkus, czy żółć.” - informuje Grażyna Konopka, import/export specialist w firmie PIK Collection.

Sofa z miękkim, połyskliwym, welurowym obiciem idealnie wkomponuje się we wnętrza w stylu skandynawskim, modern classic lub nowoczesnym, jest więc dość uniwersalna i ponadczasowa. Doskonale wygląda na stylizowanych sofach np. typu chesterfield, ale w wydaniu minimalistycznym również się sprawdzi. Meble w welurowym obiciu idealnie komponują się z minimalistycznymi, szarymi lub białymi meblami, a bardziej odważnym proponuję połączenie z meblami w ciemnym drewnie. - mówi Natalia Nowak, ekspert ds. aranżacji wnętrz w salonach Agata.

Jak podkreśla Monika Fedor, product director w firmie Davis, „najważniejsze cechy tkanin welurowych i welwetowych to: multifunkcyjność (tkaniny te pięknie prezentują się na krzesłach, sofach, ale sprawdzą się również jako zasłony, narzuty czy jako piękne, dekoracyjne poduszki), miękkość (delikatne, przyjemne w dotyku, dedykowane osobom lubiącym odpoczywać w wygodnych, miękkich sofach), elegancja (welwet potrafi wydobyć niepowtarzalny charakter każdego wnętrza. Dzięki swojej szlachetności przełamuje nawet minimalistyczne stylizacje, dodając odrobinę elegancji i „glam looku”).”

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ: w najnowszym wydaniu magazynu Meble Plus

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ