Fot. GTV

Fot. GTV

  • Autor: bm
  • 22 lis 2016 10:36 (aktualizacja: 22 lis 2016 10:53)

Uchwyt idealny - o kryteriach wyboru mówi ekspert GTV

Jakie kryteria wziąć pod uwagę dobierając uchwyt do mebli kuchennych? Co będzie najważniejsze w przypadku uchwytów do mebli w pokoju dziennym? O tym, jak odpowiednio dopasować uchwyty do frontów, mówi Joanna Repko, ekspert firmy GTV.

Wybierając uchwyty kuchenne musimy wziąć pod uwagę ich trwałość, łatwość czyszczenia, a także wygodę i ergonomię użytkowania – to bowiem tutaj szuflady i szafki pracują niemal bez przerwy i muszą stawiać czoła plamom, zaciekom czy zabrudzeniom powstałym podczas przygotowywania posiłków.

"Idealne uchwyty kuchenne charakteryzują się kształtem, który ułatwia utrzymanie czystości, dlatego w strefie gotowania nieustannie królują minimalistyczne relingi lub ich wariant – dyskretne uchwyty listwowe, które, wpuszczone we front szafki, nie przeszkadzają podczas pracy przy kuchennym blacie. Zrezygnujmy więc z misternych zdobień czy zawiłych, geometrycznych kształtów – choć estetyczne sprawią nam w przyszłości wiele kłopotu – podkreśla Joanna Repko, ekspert firmy GTV. – Co więcej, projektując kuchenne wyposażenie warto postawić na większe modele wykonane z solidnego materiału, które zapewniają możliwość wygodnego chwytania i równomierny wysuw ważących niejednokrotnie kilkadziesiąt kilogramów szuflad – dodaje ekspert firmy GTV. Przed zakupem warto sprawdzić czy ten sam uchwyt dostępny będzie w różnych rozmiarach - zabudowa bowiem ma różnej wielkości fronty, do których potrzebujemy różnej wielkości uchwytów."

A jak dobrać uchwyty do mebli w salonie?

"Najważniejsze, by uchwyt pasował do frontów mebli, w których zostanie zamontowany. Musi zagrać zarówno z formą, materiałem wykończeniowym, a także z całą kompozycją wnętrza utrzymaną zwykle w jednym, konkretnym stylu. Nie zapominajmy również, że uchwyt, jak biżuteria, ma ozdabiać mebel, dlatego jego rozmiar powinien odpowiadać wielkości frontu i być dopasowany w sposób proporcjonalny – zbyt mały nie wywrze odpowiedniego efektu, za duży groteskowo przyćmi piękno frontu – mówi Joanna Repko. - "Jednak do wyboru uchwytu potrzebujemy nieco szerszego kontekstu – koloru mebli i elementów aranżacyjnych czy materiału, z którego wykonano front. – Z ciemnym ciężkim drewnem i stylizowanymi, wyszukanymi meblami wspaniale zagrają postarzane uchwyty w odcieniach antycznego złota czy ciepłego mosiądzu. Jasne fronty możemy harmonijnie połączyć z delikatnym, srebrnym wykończeniem lub, dla kontrastu, uchwytami w zdecydowanym, ciemnym odcieniu. Warto sprawdzić wiele kombinacji i wybrać tę, która idealnie dopełni nasze wymarzone wnętrze"

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ