Uchwyty powinny być dopasowane do zabudowy kuchennej zarówno pod względem kolorystyki, jak i formy. Fot. Halupczok Kuchnie i Wnętrza

Uchwyty powinny być dopasowane do zabudowy kuchennej zarówno pod względem kolorystyki, jak i formy. Fot. Halupczok Kuchnie i Wnętrza

  • Autor: mg
  • 18 kwi 2019 12:38 (aktualizacja: 19 kwi 2019 13:29)

Uchwyty do mebli kuchennych - kierunki rozwoju wzornictwa

W 2019 roku w segmencie uchwytów do mebli kuchennych prym będą wiodły proste, minimalistyczne modele. Projektanci i klienci indywidualni chętnie będą też sięgali po produkty w kolorze czarnym.

Rynek uchwytów meblowych rozwija się niezwykle dynamicznie, dotyczy to zwłaszcza akcesoriów projektowanych z myślą o meblach kuchennych. Powód jest prosty. Szeroka gama preferowanych stylów i popularność zabudów na wymiar wymuszają poszukiwanie zindywidualizowanych rozwiązań. Projektant każdej zabudowy chce ją wyróżnić, a odpowiednio dobrane uchwyty wydatnie w tym pomagają.

Systemy bezuchwytowe

Wiodącym aktualnie trendem w aranżacjach kuchennych jest nowoczesny minimalizm. Preferuje on duże, gładkie fronty, za którymi kryją się półki, szafki czy nawet sprzęt agd. Z myślą o jednolitych płaszczyznach zabudów kuchennych powstały systemy otwierania bezuchwytowego. Łączą one estetykę z funkcjonalnością.

Kuchnie bez uchwytów wykorzystujące systemy Tip-On Blumotion zyskują coraz bardziej na popularności. Widać to, obserwując rosnącą liczbę wyszukań hasła „kuchnie bez uchwytów” w wyszukiwarkach. Jednak to nie tylko moda, to również wygoda, która znacznie uprzyjemnia codzienne przygotowywanie posiłków. Dzięki funkcji Tip-On Blumotion możemy zapomnieć o konieczności użycia siły przy wysuwaniu szuflady za pomocą uchwytu. W szufladach „Legrabox” czy „Tandembox” wystarczy delikatnie nacisnąć front, a ta otworzy się na tyle, by bez problemu sięgnąć do środka – mówi Michał Błaszczyk z firmy Blum.

Zalety systemów bezuchwytowych najlepiej można docenić w trakcie prac kuchennych, gdy mając brudne ręce, chcemy koniecznie sięgnąć do jednej z szuflad. Wówczas delikatny nacisk na jej front sprawi, że bez większego problemu ją otworzymy.

Co decyduje o funkcjonalności systemu bezuchwytowego? Podstawowym parametrem, na który powinniśmy zwracać uwagę, jest pole otwierania. W przypadku elektrycznego wspomagania otwierania Servo-Drive mamy 100% pole otwarcia. Dosłownie cały front szuflady służy jako przycisk, który wystarczy delikatnie nacisnąć, by aktywować mechanizm otwarcia. Pamiętajmy jednak, że oczekiwania klientów rosną, dlatego bezproblemowe otwieranie powinno iść w parze z cichym domykiem, który gwarantuje system Blumotion. Kolejna rzecz, na którą powinniśmy patrzeć, to moc otwierania. Szuflada, bez względu na wagę, powinna otworzyć się na tyle, by można było z łatwością do niej zajrzeć. Nie może również zabraknąć płynności ruchu – szuflada po prostu musi płynąć, nie może stawiać oporu – analizuje Michał Błaszczyk.

Prosto, ale funkcjonalnie

Systemy bezuchwytowe, choć trudno im odmówić funkcjonalności, bynajmniej nie wyparły tradycyjnych uchwytów stosowanych w meblach kuchennych. Co więcej, ich segment stale się rozwija, a producenci nieustannie wprowadzają na rynek kolejne nowości.

Jakie modele cieszą się największą popularnością wśród projektantów mebli kuchennych? Przede wszystkim nowoczesne – o prostych, ascetycznych formach, zredukowanych zdobieniach i wykończeniu matowym lub na wysoki połysk, koniecznie wykonane ze stali nierdzewnej. Często przybierają one postać praktycznych relingów, które mogą równocześnie pełnić funkcję podręcznych wieszaków. Do tego dochodzą subtelne uchwyty krawędziowe, które nie zaburzają zbytnio wyglądu jednolitych frontów.

WASZE KOMENTARZE (1) + DODAJ KOMENTARZ

    • zof@poczta.onet.eu, 2021-07-14 10:06:15
    czy można kupić uchwyty do mebli w waszej firmie