Uchwyty krawędziowe nie zaburzają prostej, nowoczesnej bryły mebli. Fot. GTV

Uchwyty krawędziowe nie zaburzają prostej, nowoczesnej bryły mebli. Fot. GTV

  • Autor: mg
  • 12 cze 2018 22:26 (aktualizacja: 13 cze 2018 13:55)

Uchwyty meblowe - przegląd aktualnych trendów

Zdaniem producentów i dystrybutorów akcesoriów meblowych, w 2018 roku najchętniej wybierane są uchwyty łączące nowoczesną, minimalistyczną estetykę z funkcjonalnością, a także wpisujące się w stylistykę najpopularniejszych wnętrz.

Niegdyś uchwyt meblowy traktowany był jako mało istotny element mebla, służący wyłącznie do otwierania lub zamykania szafy, szafki czy szuflady. Obecnie jego rola uległa znaczącej ewolucji, co potwierdzają przedstawiciele firm specjalizujących się w produkcji i dystrybucji akcesoriów meblowych. Uchwyt meblowy stał się integralną częścią mebla, w wielu przypadkach nadającą mu indywidualny rys. Co więcej, zdaniem projektantów i trendsetterów, w 2018 roku większe znaczenie w aranżacji wnętrz odgrywają wszelkiego rodzaju detale i dodatki, co otwiera nowe szanse dla stosowania uchwytów. Jakie zatem trendy w segmencie uchwytów meblowych dominują w bieżącym roku? 

Nadal liczy się minimalizm

W nowoczesnych wnętrzach wciąż niesłabnącym powodzeniem cieszy się minimalizm. W myśl zasady „mniej znaczy więcej” projektanci rezygnują z przesadnej zdobności i elementów, które zakłócałyby prostą linię mebli. Nie oznacza to bynajmniej całkowitej rezygnacji z uchwytów.

Chcąc zachować czystość kompozycji, wybierajmy minimalistyczne, pozbawione zbędnych ozdób uchwyty o niebanalnej linii, które nawet najprostszą szafkę przeobrażą w elegancki i zarazem efektowny mebel – radzi Agnieszka Owczarczyk, product manager w firmie GTV.

Jak minimalizm realizuje się we wzornictwie uchwytów meblowych? Zredukowana forma zestawiona z optymalną funkcjonalnością to jego podstawa.

Zauważalnym trendem jest wybór przez Polaków uchwytów o nowoczesnych, prostych formach – przyznaje Piotr Górski, kierownik Działu Sprzedaży w firmie Center-Mebel. I dodaje: Uważamy, że również w 2018 roku wzornictwo uchwytów będzie zmierzało ku minimalistycznym, jak najmniej rzucającym się w oczy kształtom.

Dlatego w 2018 roku szczególną popularnością cieszą się uchwyty wpisujące się w loftowy minimalizm – nieco surowy, odrobinę ascetyczny, ale przede wszystkim przemyślany i elegancki. Nie ma w nim miejsca na zbędne dodatki, dlatego uchwyty w minimalistycznym stylu łączą prostą formę z metaliczną barwą – kadmem, chromem, szczotkowanym mosiądzem lub stalą.

Wbrew pozorom formalny ascetyzm nie oznacza kolorystycznej monotonii, dlatego w industrialnych wnętrzach nadal dobrze wyglądają choćby uchwyty wykonane z modnego już w ubiegłym sezonie czarnego chromu.

Chrom wraca do łask w wielkim stylu, ale w zupełnie nowej oprawie i w czarnej odsłonie. Zmienia się też forma samych uchwytów – nie są już to ciężkie, przytłaczające kształty, ale lekkie i delikatne elementy, które idealnie dopełniają kompozycję każdego pomieszczenia. Dzięki temu, że czarny chrom jest wypolerowany na efekt lustra, odbija w swojej powierzchni kolory otoczenia, dlatego bez względu na kolor frontu, na jakim zamierzamy go użyć, uchwyt naturalnie się do niego dopasuje – podkreśla Agnieszka Owczarczyk.

W minimalistycznych wnętrzach dobrze wyglądać będą również uchwyty krawędziowe.

Dzięki swojej prostej, idealnie zespolonej z frontem formie efektownie podkreślą linię i styl nowoczesnych mebli. To dyskrecja połączona z wygodą użytkowania, ponieważ uchwyt krawędziowy zapewnia wygodny dostęp do zawartości szafki na całej szerokości frontu – twierdzi Joanna Repko, starszy specjalista ds. marketingu w firmie GTV.

Dzięki swej prostej formie uchwyty krawędziowe równie dobrze będą pasować do mebli kuchennych, łazienkowych, odnajdą się też bez problemu w pokoju dziennym.

Cieplejsza strona wnętrza

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ