Meble z kolekcji "Sicret" firmy BRW w dekorze "Sakura" (prod. Interprint). Fot. archiwum

Meble z kolekcji "Sicret" firmy BRW w dekorze "Sakura" (prod. Interprint). Fot. archiwum

  • Autor: Agnieszka Błachowska
  • 27 gru 2013 18:01

W dekorach liczą się szczegóły!

Z obserwacji rynku papierów dekoracyjnych wynika, że obecnie ważniejsze od wybranego gatunku drewna jest dopracowanie szczegółów struktury i zaoferowanie naturalnych, ciepłych wybarwień, dobrze komponujących się w jasnych, zindywidualizowanych projektowo wnętrzach.

Dostawcy papierów dekoracyjnych stosowanych w meblarstwie wśród najpopularniejszych gatunków drewna proponowanych jako dekory wymieniają dąb i orzech. Zwracają też uwagę na ciekawe interpretacje wiśni i czereśni, jesionu czy sosny. Coraz większe znaczenie ma również zastosowanie dekorów fantazyjnych, które odpowiednio wkomponowane w meble, zindywidualizują je i wzbogacą.
Sylwia Lasota z firmy Interprint szczególnie zwraca uwagę na nowoczesne wzornictwo wiśni, dzięki któremu ten dekor znalazł się w centrum uwagi w kolekcji firmy na ten sezon. Ponadto jej zdaniem w dalszym ciągu wiele uwagi poświęci się dębom i orzechom. Ich ciepłe, naturalne barwy, zarówno odcienie jasnego, jak i ciemnego brązu, stanowią atrakcyjny temat dla producentów mebli i zyskują uwagę konsumentów. Jednocześnie będzie się pojawiało coraz więcej mebli z dekorami fantazyjnymi, jak np. dekory „Sakura” i „Wiggels”, które ciekawie prezentują się w połączeniu z różnorodnymi interpretacjami struktur drewna i wyróżniają – indywidualizują meble.

Na rosnącą wagę kolorystyki i eksperymentów ze szczegółami dekorów wskazuje Krzysztof Bogdanowicz z firmy Impress Decor: Aktualnie dużo zmienia się w kolorystyce mebli. Okazuje się, że mniej ważny jest rodzaj imitowanego drewna, a bardziej – ogólny efekt wizualny i faktura powierzchni. Trendy kształtują się w dwóch równoległych nurtach: ewolucyjnym i nowatorskim. Na rynku regularnie pojawiają się kolory będące ewolucją tych już istniejących. Należą do nich brązy z wyraźnym fioletowym odcieniem, wybarwienia piaskowe z szaroniebieskimi akcentami. Popularne są ciągle jasne beże i różne odcienie bieli. Natomiast nowością są odcienie grafitowe z domieszką ciemnych brązów, które mają wygląd kojarzący się raczej z metalem i kamieniem, niż z drewnem, przez co są bardziej ekskluzywne. Z moich obserwacji wynika, że obecnie ulubione gatunki drewna poddawane designerskim eksperymentom to dęby, orzechy i czereśnie. Bardzo często jest to drewno klasyczne, ale dobrze znane tylko z nazwy, ponieważ dekory są komponowane z bardzo nietypowych fragmentów, dających zupełnie nowe efekty wizualne.

Na naturalny wygląd i ciepłą kolorystykę najpopularniejszych dekorów zwraca uwagę Danuta Pawlik z firmy Schattdecor: Współczesne wnętrza urządzone są w ciepłych, jasnych odcieniach (dominują biele i szarości), ich intencją jest zapraszanie i stworzenie atmosfery relaksu. Powierzchnie mebli zdobią struktury naturalne. Wśród nich najbardziej popularne są: orzech amerykański, jesion i nowoczesny dąb. Dominująca biel jest doskonale podkreślana przez ciepłe w odbiorze kolory drewna i ekspresyjne barwy akcesoriów. Możliwe jest zastosowanie zarówno struktur matowych, jak też z wysokim połyskiem. Wiele wzorów wyróżnia się ciekawą optyką i haptyką (np. ryflowana sosna).
Katarzyna Mroczek z firmy Partner-Bis (oferta papierów dekoracyjnych marki Chiyoda), podobnie jak Krzysztof Bogdanowicz, podkreśla, że coraz ważniejszy jest ostateczny wygląd gotowego dekoru, a nie konkretny gatunek drewna, choć wśród najpopularniejszych wymienia – dęby, wiązy i jesiony. Ponadto do trendów zalicza dekory wybielane, rozmyte, postarzane przez naturę, ale jednocześnie zachowujące elegancki, stonowany wygląd (nie – rustykalny czy agresywny). Zainteresowaniem cieszą się wzory o strukturze drewnopodobnej trudnej do określenia, mające jednorodne wybarwienie z delikatnie naniesionym rysunkiem drewna. Modne są różne wersje szarości w ciepłych naturalnych barwach i kolory ziemi. Coraz więcej uwagi poświęca się też na dekory drewnopodobne z wyrazistą, głęboką strukturą, moletem.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ