Pneumatyczne czy elektryczne? Maszyny i urządzenia w zakładzie tapicerskim. Fot. Bosch

Pneumatyczne czy elektryczne? Maszyny i urządzenia w zakładzie tapicerskim. Fot. Bosch

  • Autor: Biznesmeblowy.pl/RZ
  • 19 lut 2016 15:18 (aktualizacja: 22 lut 2016 08:25)

Wybieramy maszyny do zakładu tapicerskiego

Umiejętny dobór odpowiedniego wyposażenia zakładu tapicerskiego może zadecydować o jego przyszłości i efektywnym funkcjonowaniu. Istotny i pomocny w podjęciu tego typu decyzji jest też profil firmy.

Dobór właściwych narzędzi, a w szczególności elektronarzędzi i maszyn przeznaczonych do prac tapicerskich w głównej mierze zależy do decyzji właściciela firmy, a bardziej szczegółowo od profilu jej działalności. Okazuje się bowiem, że pokaźna grupa tapicerów oprócz tapicerowania mebli, zajmuje się także naprawą pokryć foteli samochodowych. Niektóre rozszerzają swoją działalność o takie usługi jak czyszczenie, frachtowanie odzieży ze skór i kożuchów. Tak rozszerzony zakres prac tapicerskich oczywiście ma wpływ na wybór odpowiedniej gamy elektronarzędzi i maszyn. Choćby na wybór maszyn do szycia, do obróbki lekkich tkanin i dzianin, muszą się one też sprawdzić przy szyciu ciężkich „skórzanych” materiałów tapicerskich. Warto też zwrócić uwagę, że o doborze elektronarzędzi decyduje także sposób organizacji pracy, struktura zakładu oraz dosyć częsta konieczność wykonywanie przez tapicerzy drobnych prac naprawczych, bezpośrednio u klienta.

Zakład czy „pracownia”?

To, jak zorganizowany jest zakład tapicerski, zależy nie tylko od profilu działalności, wielkości, ale też i  możliwości finansowych właściciela. Nie każdy zakład jest w pełni zautomatyzowany, tapicerzy muszą często korzystać ze zwykłych narzędzi ręcznych.

W niektórych zakładach specyfika organizacji i podziału pracy sprowadza się do tego, że właściciel lub jego zaufany pracownik zajmuje się trasowaniem i wycinaniem warstw wyściełających (twardych filców kalandrowanych) i pokryciowych np. tekstylnych. Kolejni pracownicy specjalizują się w łączeniu materiałów lub wykańczaniu, obciąganiu, czy dekorowaniu części tapicerowanych mebli, zarówno tych współczesnych, jak i renowacją  tych „antycznych”. W przypadku tych ostatnich wymagane jest też odtwarzanie technik ich wykonania, co prowadzi do wykorzystywania w głównej mierze narzędzi ręcznych. Jednak to tylko część usług związana z pracami z tapicerowaniem mebli.

Okazuje się, że w gamie usług tapicerskich znajdują się drobne naprawy mebli typowe dla prac stolarskich. Tapicerzy nie tylko wymieniają sprężyny i zawiasy, ale też naprawiają elementy drewniane, czyli wiercą, wkręcają, i łączą poszczególne elementy drewniane przy użyciu gwoździ. Często wykonują te drobne prace na zlecenie, bezpośrednio u klienta. Ma to ogromny wpływ na wybór zasilania maszyn i elektronarzędzi stosowanych w pracowniach i zakładach tapicerskich.

Pneumatyczne czy akumulatorowe?

Wydawałoby się, że przy wyposażaniu  zakładów i pracowni tapicerskich, najlepszym i najbardziej trafnym wyborem są narzędzia i maszyny pneumatyczne. Rzeczywiście, narzędzia pneumatyczne zapewniają wysoką trwałość, komfort pracy i co ważniejsze niezawodność. Należy jednak pamiętać, aby przy wyborze tego typu narzędzi sprawdzić, czy wyposażone są w izolację termiczną obudowy, chroniącą użytkownika przed zimnem przepływającego przez narzędzie sprężonego powietrza. Istotna jest też możliwość regulacji strumienia wydmuchiwanego powietrza. Narzędzia pneumatyczne powinny wyróżniać się też kompaktowymi wymiarami i niską wagą, a także niską emisją drgań, co jest szczególnie ważne przy ciągłym wykonywaniu powtarzalnych i seryjnych prac – jak to ma miejsce w zakładach tapicerskich.

Jednak właściciele zakładów tapicerskich zaopatrują się także w elektronarzędzia akumulatorowe z dwóch prostych powodów. Mimo że elektronarzędzia akumulatorowe są mniej kompaktowe i ważą więcej od tych pneumatycznych, to sprawdzają się dzięki swojej mobilności. Tapicerzy zabierają je w przypadku wykonywania drobnych napraw foteli, krzeseł i łóżek, bezpośrednio u klienta.

Ponadto, ważna jest też częstotliwość prac wykonywanych przy użyciu elektronarzędzi akumulatorowych także na terenie zakładu, a np. związanych z wierceniem lub wkręcaniem wkrętów w drewnie. Mimo tego, w zakładach tapicerskich najczęściej stosuje się narzędzia pneumatyczne, „zasilane” sprężonym powietrzem.

Istotne jest w tym wypadku wybór odpowiedniej sprężarki powietrza, która zapewni ciągłą pracę, nawet gdy ze wzrostem produkcji trzeba zwiększyć ilość stanowisk i zaopatrzyć je w dodatkowe narzędzia pneumatyczne. Dlatego na starcie najlepiej zaopatrzyć się kompresor o zwiększonej wydajności przepływu powietrza.

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ