Targi Drema 2018. Fot. Mariusz Golak

Targi Drema 2018. Fot. Mariusz Golak

  • Autor: mg
  • 21 sie 2019 13:05 (aktualizacja: 22 sie 2019 10:07)

Wzrósł eksport polskich maszyn stolarskich

W ostatnich latach rósł zarówno import, jak i eksport maszyn stolarskich z Polski.

Firma InfoCredit, specjalnie dla magazynu „Drema/Furnica/ Sofab News”, przeanalizowała dane dotyczące polskich producentów maszyn stolarskich.

Polskie firmy z branży coraz chętniej nawiązują kontakty zagraniczne. W ostatnich latach rósł zarówno import, jak i eksport maszyn stolarskich z Polski. Wartość importu maszyn stolarskich do Polski w ostatnich dwóch latach wzrosła z 203 mln USD do prawie 250 mln USD. Eksport wzrósł z kolei ze 115 mln USD do 165 mln USD.

Głównym polskim partnerem handlowym w handlu maszynami stolarskimi są oczywiście Niemcy. Spowolnienie gospodarcze obserwowane u naszych zachodnich sąsiadów może więc niepokoić branżę. Pocieszające jest jednak to, że polskie firmy stale szukają nowych rynków zbytu i to coraz częściej poza Europą.

Eksport maszyn stolarskich do Niemiec wzrósł w ostatnim roku z 65 do 92 mln USD, czyli aż o 41,5 proc. Do niedawna kolejne miejsca w tym rankingu zajmowali nasi wschodni sąsiedzi, czyli Rosja, Ukraina i Białoruś. Obecnie na drugie miejsce przesunęły się Stany Zjednoczone (wzrost eksportu o ponad 47 proc.), a piąte miejsce zajmują Chiny.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ