Fot. GTV

Fot. GTV

  • Autor: mg
  • 08 lut 2017 10:03 (aktualizacja: 08 lut 2017 10:58)

Zasady doboru prowadnic do szuflad

Prowadnice w dużym stopniu odpowiadają za funkcjonalność i komfortowe użytkowanie szuflad. W przypadku certyfikowanych produktów producenci i dystrybutorzy zapewniają, że powinny one wytrzymać nawet 40.000 cykli otwierania i zamykania.

Koniec żywotności prowadnicy oznajmiają głośne szurania i tarcia. Wówczas ruch szuflad przestaje być płynny, a szuflada wyraźnie się opuszcza i wygina. Wybór nowej prowadnicy warto przemyśleć, a podejmując decyzję, uwzględnić kilka podstawowych czynników: maksymalne obciążenie, wysuw szuflady i dodatkowe funkcje.

Dużo zależy od tego, jakie rzeczy będziemy trzymać w szufladach. Szczególne znaczenie ma to w wypadku przechowywania przetworów, produktów kuchennych czy ważnych dokumentów. Warto pamiętać, że z reguły w szerszych i głębszych szufladach zmieści się więcej rzeczy, a tym samym zwiększy się ich ciężar. Przy dużym obciążeniu należy wybrać prowadnice z odpowiednim udźwigiem.

Wysuw prowadnicy określa, jak daleko można wysunąć szufladę z korpusu mebla. Częściowy wysuw – na około 3/4 długości – to rozwiązanie ograniczające dostęp do wnętrza, lecz tańsze i często wystarczające, a nawet wskazane w wolnostojących meblach (istnieje mniejsze ryzyko przewrócenia komody w momencie otwarci wszystkich szuflad). Z kolei pełen wysuw pozwala na wysunięcie szuflady na pełną długość prowadnicy, umożliwiając łatwy i wygodny dostęp do zawartości szuflady – nawet w jej tylnej części.

Przy wyborze prowadnic warto także zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, w jakie producenci wyposażyli wybrane modele. Komfort użytkowania szuflad zdecydowanie poprawia np. zintegrowany mechanizm cichego domyku, zapobiegający głośnemu trzaskaniu frontu szuflady o korpus mebla. Funkcja push to open sprawdzi się zwłaszcza w meblach, gdzie zależy nam na frontach bez uchwytów. Otwarcie szuflady odbywa się wówczas przez naciśnięcie frontu w środkowym położeniu.

Na rynku dostępne prowadnice różniące się sposobem funkcjonowania. Mechanizm działania prowadnic rolkowych jest bardzo prosty – otwarcie i zamknięcie szuflady umożliwiają plastikowe kółka poruszające się po metalowym torze. Ten rodzaj prowadnic nie wytrzyma jednak dużego obciążenia – z reguły ich maksymalny udźwig to 25 kg – a szuflady nie można wysunąć w całości. Większe obciążenie zapewnią prowadnice kulkowe – zbudowane z kilku stalowych profili, których płynny ruch zapewnia łożysko kulkowe. Ten drugi rodzaj prowadnic wytrzyma większe obciążenie – nawet do 35 kg, pozwoli na pełny wysuw szuflady oraz dodanie funkcji cichego domyku lub push to open.

Prowadnica "Modern Slide 3D" to kolejny krok w stronę stworzenia szuflady idealnej. Pozwala na pełny wysuw szuflady, wyposażona jest w mechanizm spowalniający, a jej dopuszczalne obciążenie to 40 kg. "Modern Slide 3D" to również swobodna możliwość regulowania szuflady w trzech płaszczyznach: poziomie, pionie i głębokości, co pozwala na idealne spasowanie elementów oraz niebywale łatwy montaż. Zastosowanie wysokiej jakości elementów jezdnych zapewnia stabilność konstrukcji oraz cichą i płynną pracę w wielu cyklach otwierania i zamykania szuflady – przekonuje Joanna Repko, ekspert firmy GTV.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ