Proces wyboru desek na stół. Fot. Malita Just Wood

Proces wyboru desek na stół. Fot. Malita Just Wood

  • Autor: mg
  • 23 gru 2016 13:46 (aktualizacja: 23 gru 2016 14:23)

Zasady wyboru desek na stół - porady projektanta

Jaka powinna być idealna deska, aby można było ją wykorzystać do produkcji stołu? Jakie wymagania stawiane są tego typu materiałom? Na tak postawione pytania odpowiada Elżbieta Malita, założycielka firmy Malita Just Wood, zajmującej się produkcją zindywidualizowanych stołów.

Na wybór idealnej deski składa się wiele czynników. W pierwszej kolejności powinniśmy się kierować przede wszystkim jej przeznaczeniem - czy drewno ma służyć jako blat stołu, czy może jako półka w szafie albo podłoga na tarasie. Musimy sobie zdawać też sprawę, że nie wszystkie rodzaje drewna, które zachwycają swoim wyglądem, nadają się do obróbki stolarskiej, i odwrotnie, te, które są idealne w obróbce, nie zawsze zachwycają oczy klientów.

Pod względem technicznym musimy rozpatrywać jakość drewna. Mówiąc najprościej, oznacza to, że dokładnie oglądamy, jaki jest to gatunek drzewa, ale także przed bezpośrednim zakupem sprawdzamy, w jakich warunkach drewno było przechowywane. Wilgotność wpływa bezpośrednio na proces schnięcia i co za tym idzie na późniejsze pękanie bądź wyginanie w trakcie użytkowania. Jest to jedno z kryteriów, którymi się kierujemy przy wyborze odpowiedniego materiału - mówi Ela Malita. Ponadto powinniśmy zwrócić uwagę na wygląd oraz wielkość deski. Przy tworzeniu stołu istotne jest usłojenie, ponieważ to ono sprawia, że stół ma swój „charakter”. Oczywiście, słoje muszą być w odpowiednim miejscu stołu, aby nie stracił on na swoim wyglądzie.

A jak jest z wielkością deski, której szukamy? Jest to kryterium bardzo ograniczające, zwłaszcza gdy chcemy stworzyć stół z litego drewna. Uzyskanie jednej deski o znacznych wymiarach jest trudne, ale nie niemożliwe. Z mniejszymi stołami nie ma takiego problemu, również wykonanie stołu z dwóch lub większej liczby kawałków wydaje się być łatwiejsze. Zaznaczyć tutaj należy, że kłopoty mogą wynikać z odpowiedniego „dopasowania” do siebie dwóch czy większej ilości kawałków, bowiem drewno „pracuje” cały czas i po kilku latach może się okazać, że źle dobrane i wykonane stoły zaczną się wyginać, skrzypieć, a nawet pękać. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie kawałków desek z innymi naturalnymi materiałami. Takie rozwiązanie stosuje właścicielka Malita Just Wood, która kawałki drewna "przecina" szkłem lub żywicą.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ