Fot. Biesse

Fot. Biesse

  • Autor: mg
  • 08 gru 2017 19:12 (aktualizacja: 10 gru 2017 08:29)

Zautomatyzowany magazyn jest wsparciem dla producentów mebli

Automatyzacja magazynowania i transferu półproduktów w fabryce mebli stanowi wsparcie zarówno w przypadku produkcji długich serii, jak i częstej zmiany wytwarzanego asortymentu. Koszt takiej inwestycji może zwrócić się już po roku - tak wynika z danych przygotowanych przez firmę Biesse.

Konieczność redukcji kosztów i skrócenia czasu realizacji zamówień skłania producentów mebli do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań na każdym etapie produkcji. Kluczowym etapem, często bagatelizowanym na etapie planowania linii produkcyjnej, jest transport wewnętrzny, sposób podawania oraz odbioru surowców i półfabrykatów. Inwestorzy ten etap inwestycji zostawiają sobie często na sam koniec.

Kompleksowe rozwiązania w dziedzinie automatyzacji magazynów czy wspomagania transportu surowców i półproduktów między kolejnymi gniazdami produkcyjnymi oferuje firma Biesse, której maszyny pozwalają na szybkie usprawnienie produkcji pod względem wydajności, minimalizowania strat oraz bezpieczeństwa pracowników - mówi Grzegorz Chylak z firmy Teknika, która jest przedstawicielem marki Biesse w Polsce.

Przykładem systemu, który wspomaga optymalizację zarządzania magazynem płyt drewnopochodnych, m.in. w fabrykach mebli, jest system RBO Winstore firmy Biesse. W zależności od charakteru produkcji może on być skonfigurowany zarówno z gniazdami nestingu, jak i formatowania płyt.

Zgodnie z oczekiwaniami rynku meblowego, producenci płyt drewnopochodnych produkują płyty wiórowe czy sklejki w coraz większych arkuszach, co pozwala uzyskać spore oszczędności, ale też jest wyzwaniem w zakresie logistyki - zauważa Grzegorz Chylak. RBO Winstore doskonale poradzi sobie z manipulowaniem nawet bardzo dużymi arkuszami płyt drewnopochodnych.

Wydajne działanie magazynu z płytami drewnopochodnymi uzależnione jest od sposobu składowania płyt, który podporządkowany jest procesom produkcyjnym oraz szybkości transportu półproduktów. W przypadku systemu RBO Winstore, dzięki zastosowaniu układu suwnic, po których porusza się pneumatyczny przenośnik płyt, udało się zredukować czas transportu do minimum.

Z kolei zintegrowany system sterowania umożliwia "mapowanie" magazynu i zaplanowanie składowania płyt o różnych wymiarach, typach czy kolorach. Jednocześnie jest on w stanie automatycznie porządkować i reorganizować magazyn poza godzinami, w których odbywa się produkcja.

Jakie są korzyści płynące z inwestycji w automatyczny magazyn płyt?

Na to pytanie najlepiej odpowiedzą konkretne liczby i wyliczenia. W porównaniu z tradycyjnymi metodami i rozwiązaniami transportu magazynowego RBO Winstore oferuje redukcję czasu transportu o 35 proc. - mówi Grzegorz Chylak. Oszczędności te przekładają się bezpośrednio na wzrost wydajności linii produkcyjnych o 25 proc.. Biorąc również pod uwagę zmniejszenie ilości pracowników magazynu o 30 proc. - i związanych z tym kosztów płac oraz ilości odpadów wynikających z błędów ludzkich - firma Biesse ocenia, że inwestycja w taki magazyn może zwrócić się w ciągu roku.

Wzrost wydajności produkcji, wynikający z odpowiedniej organizacji magazynu, może zostać zahamowany poprzez złe lub niewystarczające rozwiązania w zakresie załadunku i rozładunku półproduktów na różnych jej etapach. Również tutaj firma Biesse proponuje gotowe koncepcje w postaci maszyn RBO Advantage i RBO Winner. Ich stosowanie pozwala na optymalizację pracy w poszczególnych gniazdach produkcyjnych oraz zapewnienie bezpiecznego transportu elementów "just in time" (zgodnie z aktualną potrzebą).

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ