Minimalna grubość frontu zależy od konstrukcji zawiasu, na którym będzie zamocowany front. Fot. Hettich

Minimalna grubość frontu zależy od konstrukcji zawiasu, na którym będzie zamocowany front. Fot. Hettich

  • Autor: mg
  • 08 gru 2017 06:13 (aktualizacja: 11 gru 2017 10:23)

Zawiasy do cienkich frontów - nowe możliwości dla projektantów mebli

Zawiasy przeznaczone do mocowania cienkich frontów ułatwiają projektowanie nowoczesnych mebli o lekkich bryłach, które wpisują się w tak modny obecnie minimalizm. Mimo niewielkich rozmiarów, niczego nie tracą ze swojej funkcjonalności. Co więcej, ich skromne gabaryty korzystnie wpływają na estetykę mebla.

Nieustanne doskonalenie techniki meblowej przez producentów akcesoriów otworzyło nowe możliwości przed projektantami mebli. Innowacyjne rozwiązania pozwoliły przemodelować bryły, zwiększyć ich funkcjonalność i wytyczyć zupełnie nowe trendy w dziedzinie estetyki. Widać to choćby po zawiasach typu mini, opracowanych specjalnie z myślą o frontach cieńszych od tradycyjnych.

„Odchudzone” meble

Śledząc ewolucję mebli na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu, a nawet kilkunastu lat wyraźnie można dostrzec zmiany dokonujące się w ich wyglądzie. W miejsce masywnych, ciężkich wizualnie modeli pojawiły się meble znacznie lżejsze, o delikatnie zarysowanej linii. Niewątpliwie jest to efektem zmieniających się trendów oraz oczekiwań nabywców, wynikających z ich możliwości lokalowych i ekonomicznych.

Kiedyś wyznacznikiem dobrego smaku i klasy były ciężkie, masywne meble. Dzisiaj te standardy uległy zmianie – potwierdza Joanna Nowak z firmy Hettich Polska. I dodaje: Nowoczesna elegancja preferuje minimalizm i elegancką prostotę, a te z kolei wymagają bardziej finezyjnych rozwiązań technicznych. Dlatego naszym zadaniem, jako dostawców okuć meblowych, jest znalezienie złotego środka pomiędzy zachowaniem wszystkich funkcji okuć i dostosowaniem ich do oczekiwań projektantów nowoczesnych mebli.

Jednym ze skutecznych sposób na „odchudzenie” mebli jest zmniejszenie grubości frontów. Pomocne w tym są zawiasy typu mini. Dzięki nim można wykonać drzwiczki z aluminium, materiału mineralnego czy cienkiej płyty z naklejonym szklanym panelem. To wszystko – oczywiście – przy zachowaniu standardowej ilości zawiasów. Nie sztuką jest bowiem zmniejszyć grubość frontu, zwiększając jednocześnie liczbę użytych zawiasów. Oprócz podwyższenia kosztów produkcji mebli, takie rozwiązanie niekorzystnie wpływa również na ich estetykę. Na szczęście konstrukcja zawiasów mini nie jest efektem takiego kompromisu. Co więcej, pod względem zakresu zastosowania i funkcjonalności nie odbiegają one od standardowych produktów.

Zawiasy mini dają taką samą paletę możliwości zastosowań co standardowe zawiasy Ø 35. Dziś coraz popularniejsze stają się cienkie fronty meblowe, a rozwój tego trendu pociągnął za sobą pojawienie się nowych rodzajów akcesoriów meblowych, dlatego zawiasy mini cieszą się aktualnie większą popularnością. Małe zawiasy mogą być z powodzeniem montowane np. w cienkich drzwiach z lekkich płyt z tworzywa, sklejki czy drewna, ale też w drzwiczkach z ramką aluminiową – ocenia Anna Grzech z firmy Marcopol.

Również w przypadku tradycyjnych frontów z płyty wiórowej zmniejszenie ich grubości może przynieść wiele korzyści. Nie tylko doda to elegancji meblom, ale pozwoli zmniejszyć wagę i objętość frontów, co jest istotne choćby podczas transportu mebli. 

Nowoczesne i praktyczne

Cienkie fronty, możliwe do zamontowania dzięki zawiasom mini, stanowią zwieńczenie nowoczesnych mebli o lekkich, eleganckich bryłach, których kształty wpisują się w jakże modny obecnie minimalizm. Owa delikatność form jest szczególnie mile widziana w niewielkich pomieszczeniach – tego typu meble na pewno ich nie przytłoczą.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ