Zawias hydrauliczny ZM-ECHC09 firmy GTV wyposażony jest w spowalniający tłoczek hydrauliczny, a także mechanizm clip-on pozwalający na montaż i demontaż bez użycia narzędzi. Fot. GTV

Zawias hydrauliczny ZM-ECHC09 firmy GTV wyposażony jest w spowalniający tłoczek hydrauliczny, a także mechanizm clip-on pozwalający na montaż i demontaż bez użycia narzędzi. Fot. GTV

  • Autor: mg
  • 09 maj 2017 09:00 (aktualizacja: 19 maj 2017 09:41)

Zawiasy meblowe - rozwój rynku akcesoriów

Polski rynek akcesoriów meblowych z roku na rok staje się coraz bardziej zróżnicowany – w dużej mierze jest to zasługą szerokiej oferty zarówno krajowych, jak i zagranicznych producentów. Szczególnie bogaty jest asortyment zawiasów, które w ostatnim czasie przeszły niezwykłą metamorfozę.

Fronty meblowe decydują o estetyce mebli i mają duży wpływ na ostateczne wybory dokonywane przez przyszłych użytkowników np. zabudów kuchennych. Tym niemniej trudno byłoby wyobrazić sobie funkcjonalne fronty meblowe bez profesjonalnych zawiasów. Najczęściej jednak klient ten praktyczny aspekt działania zawiasów meblowych weryfikuje dopiero podczas ich codziennego użytkowania. Dlatego tak ważne jest korzystanie z oferty sprawdzonych producentów, których produkty dają gwarancję bezawaryjnego funkcjonowania przez długie lata.

Jest w czym wybierać

Na rynku dostępnych jest kilkanaście typów zawiasów meblowych. Różnią się one między sobą konstrukcją, obszarem zastosowania, kątem otwarcia, a także sposobem umieszczenia w drzwiczkach szafki. Najpopularniejsze z nich to zawiasy kątowe (o szerokiej gamie kątów otwarcia), zawiasy wyposażone w systemy samodomykające oraz zawiasy puszkowe – wpuszczane w płytę. W przypadku zawiasów puszkowych bardzo ważna jest głębokość umieszczenia puszki, co umożliwia montowanie zawiasu nawet w cienkich płytach wiórowych lub MDF. Przykładowo, w niektórych zawiasach z serii AGV firmy Amix głębokość puszki wynosi zaledwie 11,3 mm.

Jednym z najciekawszych rozwiązań dostępnych obecnie na rynku są zawiasy z ujemnym skokiem, przeznaczone do szuflad wewnętrznych. Dzięki nim można zrezygnować z listew dystansowych.
Warto wspomnieć, że na rynku dostępna jest też pokaźna grupa zawiasów do „zadań specjalnych”. W tym gronie znajdują się między innymi zawiasy cylindryczne, skrzydełkowe, tłoczkowe, a także przeznaczone do szkła i ramek aluminiowych.

Otwieranie bez problemu

Przy wyborze i ocenie zawiasów meblowych liczy się przede wszystkim funkcjonalność gwarantująca komfortowe i – co równie istotne – bezpieczne korzystanie z mebli.

Podstawową funkcją zawiasów meblowych jest zapewnienie płynnego i bezproblemowego otwierania i zamykania „drzwiczek”. Aby spełnić ten warunek, należy wziąć pod uwagę kilka parametrów. W pierwszej kolejności zawiasy muszą „unieść” ciężar frontu.

Duży front meblowy, zamontowany na nieodpowiednich zawiasach, nie wytrzyma próby czasu i pod wpływem ciężaru może się opuścić, zmieniając widocznie wielkości szczelin, co wpłynie na ogólną estetykę układu frontów drzwiowych. Użytkownik od razu zauważy, że szczeliny między takimi frontami nie są już idealnie równe, a fronty względem siebie nie są równoległe, co psuje całe wrażenie – mówi Robert Brzozowski, technical manager Hettich Polska.

Problem dobrania zawiasów do odpowiednich wielkości frontów jest szczególnie istotny w sytuacji, gdy na popularności zyskują fronty o większych formatach. Projektanci coraz chętniej po nie sięgają, zestawiając przy tym w obrębie jednej zabudowy fronty o różnych rozmiarach i w różnym ułożeniu. Duże fronty wpisują się w modny we współczesnym wzornictwie mebli minimalizm, do którego coraz bardziej przekonują się Polacy.

Funkcjonalność zawiasów meblowych przejawia się również w zapewnieniu użytkownikowi wygody korzystania z mebli. Cóż to oznacza w praktyce? Otóż zawiasy powinny charakteryzować się kątem otwarcia dostosowanym do lokalizacji i funkcji szafki. Dostępne na rynku produkty mogą mieć kąt otwarcia sięgający 165°, a nawet 270°. Zapewnia to swobodny dostęp do wnętrza mebla i bezproblemowe korzystanie z zawartości szafek. Szeroki kąt otwarcia doskonale sprawdzi się na przykład w kuchennych szafkach narożnych, które montowane są w przypadku konieczności zagospodarowania niewielkiej przestrzeni.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ