• Autor: Agnieszka Błachowska
  • 27 gru 2013 18:01

Zmiany inspirowane naturą

Coraz częściej inspiracją do kreowania nowych wzorów na powierzchnie meblowe jest natura. Przy czym nie chodzi w tym przypadku o naturę subtelną, neutralną – uniwersalną.

Projektanci są zainteresowani raczej jej surowością, wyrazistością i autentycznością. Aktualne propozycje dekorów mają nie tyle stanowić tło aranżacji, co dynamicznie tworzyć harmonię nowoczesnych wnętrz, wydobywać z nich jeden dominujący styl.

Stąd wynika dążenie producentów papierów dekoracyjnych do perfekcyjnego odzwierciedlenia natury. Dzięki nowoczesnym możliwościom stosowanych przez nich technologii mogą nie tylko imitować, ale też kreować ciekawe, alternatywne rozwiązania wzornicze. Dekory z optycznym efektem trójwymiarowości, doskonale oddające wygląd i strukturę drewna prezentują się coraz bardziej autentycznie. Ich łudzące podobieństwo do naturalnego surowca już teraz zadziwia branżę meblarską i konsumentów. Na topie są wykończenia wzornicze obejmujące wygląd drewna szczotkowanego, chropowatego, ze śladami po cięciu piłą, lub nieobrobionych drewnianych desek z widocznymi pęknięciami i sękami. Nie można mylić tego typu efektu z popularnym wcześniej postarzaniem, patynowaniem powierzchni, tak aby nosiła ona znamiona długoletniego użytkowania. Efekt surowości jest bardziej uniwersalny – tworzy oryginalne kompozycje zarówno w meblach nowoczesnych, jak i klasycznych.

Zmysłowość i zbliżenie do natury osiągane jest też za pomocą innych środków wyrazu. Niektóre modne obecnie dekory nie są wcale tak dynamiczne i szorstkie w swoim stylu. O ich charakterze decydują bardziej subtelne zabiegi obejmujące m.in. delikatne deskowanie, paskowanie, naturalną kolorystykę oraz filigranową i prostą strukturę rysunku. Często są one nieznacznie bielone, rozjaśniane, co nadaje im bardziej miękki charakter. Takie dekory stosowane są w produkcji mebli prostych i oszczędnych w detalach, przydających wnętrzom lekkości.

Dekory z najnowszych kolekcji często są proponowane w różnych odcieniach szarości. Pewną rolę zaczynają też odgrywać akcenty utrzymane w chłodnych tonacjach grafitu i granatu. Oryginalnie prezentują się wzory delikatnie metalizowane. Nie oznacza to, że całe powierzchnie dekorów są zdominowane przez te kolory. Pojawiają się one tylko na wybranych elementach wzorów (np. w porach, smugach), co pozwala osiągnąć stylistyczną harmonię całości. Generalnie największy nacisk kładziony jest na kolorystykę naturalną.

Bez względu na zastosowane przez producentów dekorów środki wyrazu i technologie najważniejsze są emocje, które mają one wywoływać. Surowy charakter wzorów ma sugerować poczucie stabilności, pewności siebie i naturalnej siły. Natomiast dekory bardziej delikatne, filigranowe, wysmakowane w swoim stylu mają prowokować satysfakcję z eleganckiego, ekskluzywnego wnętrza. Harmonia, do osiągnięcia której dążą dostawcy dekorów, docelowo ma poprawiać samopoczucie i relaksować.

Warto wspomnieć, że propozycje wzornicze wpisujące się w omawiane tendencje często nie prezentują wszystkich swoich atutów, gdy ogląda się je w izolacji. Dopiero w kompozycji z pozostałymi elementami aranżacji uwidaczniają się ich zalety i autentyczny charakter.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ