Tegoroczne targi "Interzum" obfitowały w praktyczne rozwiązania. Fot. archiwum

Tegoroczne targi "Interzum" obfitowały w praktyczne rozwiązania. Fot. archiwum

  • Autor: dn
  • 27 gru 2013 18:01 (aktualizacja: 29 lip 2009 00:00)

100 lat w zdrowiu! - Interzum

O tym, że targi „Interzum” sprzyjają międzynarodowym kontaktom handlowym i dostarczają wiedzy o innowacjach, można się było przekonać również w tym roku – roku jubileuszu 50 lat jednego z najważniejszych wydarzeń branży dostawców dla przemysłu meblowego.

W maju br. w Kolonii nie zabrakło większości znaczących marek, a na ich stoiskach – ważnych dla branży meblowej propozycji. Wspólnym mianownikiem oferty było ukierunkowanie na indywidualne potrzeby odbiorców. Wyraźnie pod tym kątem profilowane są produkty z branży akcesoriów, ale też komponentów i ich powierzchnie. W zakresie rozwiązań akcesoryjnych wyznacznikiem innowacji jest fakt, czy dany wyrób spełnia wymogi ergonomii. Z kolei w grupie materiałów drewnopochodnych, a zwłaszcza uszlachetniających je powierzchni, warto zwrócić uwagę na technologię zadruku cyfrowego. Dzięki możliwości zastosowania dowolnego wzoru, w tym nawet fotografii z albumu rodzinnego, pozwoli ona zindywidualizować mebel w stopniu dotychczas nieznanym.

Funkcjonalne, bo ergonomiczne

Chociaż niektórzy zwiedzający narzekali, że na tegorocznej edycji targów „Interzum” zabrakło innowacji rewolucjonizujących branżę tak, jak np. płyta komórkowa i przyczyn tego faktu dopatrywano się w kryzysie, wydaje się to opinią przesadzoną. Praca wykonana przez wystawców w ciągu ostatnich 2 lat przyniosła rezultaty i innowacje w wielu dziedzinach. Podsumowując zjawiska z tak różnych branż, jak materiały obiciowe, systemy akcesoryjne czy komponenty drewnopochodne, można znaleźć ich wspólne płaszczyzny i tym samym, wyraźne dążenia dostawców. Coraz bardziej istotna jest z pewnością kwestia ochrony środowiska, ale też ludzkiego zdrowia. Nieprzypadkowy
jest z pewnością rozwój systemów elektronicznego wspomagania otwierania frontów meblowych. Dwa lata temu, podczas poprzedniej edycji targów „Interzum”; branżę zrewolucjonizowały rozwiązania zaproponowane przez m.in. przez firmy Blum i Hettich. W niedługim czasie od debiutu w Kolonii znalazły one sporą grupę odbiorców, również w Polsce. „Servo-Drive” czy „Easys” przyczyniły się do wzrostu funkcjonalności dolnych szafek kuchennych.Teraz ich rolę mogą docenić również użytkownicy szafek górnych np. tych, w których zamontowane są podnośniki „Aventos” firmy Blum. Można je wyposażyć w mechanizm „Servo-Drive” i bez uchwytów, jedynie za pomocą dotyku, bez znaczącego nakładu siły, mieć pełny dostęp do zawartości górnych szafek.

O rozwiązania automatyczne ofertę wzbogaciła też firma Kesseböhmer. Dzięki „Touch Control” dostęp do zawartości wąskich carg jest jeszcze prostszy. Z kolei stabilność szuflad obciążonych od 40 do 60 kg wzmacnia mechanizm synchronizujący „Dynapro” firmy Grass. Warto zwrócić również uwagę na funkcjonalne rozwiązania z Polski. Jedno z carg linii „Maxima” firmy Rejs może udźwignąć obciążenia nawet do 200 kg. Przy tym, montowane jest na mechanizmach cichego domykania, co pozwala przypisać je do trendu, w którym szczególną uwagę zwraca się na zgodny z normą poziom natężenia dźwięku. Temat akustyki podjęły takie firmy, jak Häfele (amortyzator lekkich drzwi meblowych „Smuso SD 15 Air friction damper”), Rehau (aranżacja biura według „Multi-Zone-Concept”), Pfleiderer (dekoracyjne elementy akustyczne, współpraca z firmą MEV) i Resopal („Resopal-A2coustic”). naleźć w ofercie firm Ergoswiss, Superrholzwerk Schweitzer oraz Westmont Design.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ