Fot. Shutterstock

Fot. Shutterstock

  • Autor: Redakcja
  • 06 cze 2019 09:35 (aktualizacja: 09 cze 2019 14:40)

17 osób z branży meblarskiej zatrzymano za wyłudzenie 27 mln zł

Jak informuje Prokuratura Krajowa, 4 czerwca w Gdańsku zatrzymano 17 osób podejrzanych o udział w procederze wyłudzenia pieniędzy unijnych. Sprawa dotyczy branży meblarskiej.

Wśród zatrzymanych jest organizator procederu zajmujący się prowadzeniem działalności gospodarczej spółki będącej beneficjentem dotacji. Przedstawione mu zarzuty dotyczą między innymi kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, wyłudzenia środków pieniężnych w wysokości ponad 27 milionów złotych oraz „prania pieniędzy” pochodzących z tego procederu.

Do przestępstwa doszło w okresie od grudnia 2013 roku do marca 2016 roku.Wyłudzone dofinansowanie unijne dotyczyło realizacji jednego z projektów w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Podmiotem który ubiegał się i w konsekwencji uzyskał dofinansowanie była spółka prawa handlowego z województwa wielkopolskiego prowadząca działalność w dziedzinie produkcji mebli.

W treści wniosku o dofinansowanie podano nierzetelne i nieprawdziwe informacje dotyczące między innymi struktury organizacyjnej i własnościowej spółki. Nadto znacząco zawyżono ceny środków trwałych, których zakup miał być dofinansowany w ramach dotacji. Wartość wyłudzonych w ten sposób środków przekracza 27 milionów złotych, z czego 23 miliony stanowiły środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a kwota ponad 4 milionów złotych pochodziła z dotacji celowej z budżetu krajowego.

Ponadto, jak wynika z materiału dowodowego, część nabytych przez sprawców urządzeń wykorzystywana była do produkcji mebli w innych przedsiębiorstwach. W przestępcze działania zaangażowanych było również 10 innych podmiotów z tej branży.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ