4DD: Warto stawiać na trwałe materiały

4DD: Warto stawiać na trwałe materiały

  • Autor: Redakcja
  • 12 lut 2020 11:32

4DD: Warto stawiać na trwałe materiały

Gdzie szukać alternatyw dla plastiku? Na jakie surowce odnawialne lub pochodzące z recyklingu postawić, by zmniejszyć ślad węglowy? Na te i inne pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy panelu „Materiały”, który odbył się 7 lutego w trakcie 4 Design Days.

Tomasz Pągowski, moderator dyskusji, rozpoczął od pytania do uczestników o zielony zwrot w strategii producentów materiałów budowlanych.

Piotr Łazikowski powiedział, że powinniśmy skupić się na zmniejszeniu ilości zużywanych nieodnawialnych źródeł energii.
Moim zdaniem należy poszukiwać i eksploatować alternatywne, odnawialne źródła energii – mówił na początku dyskusji.

Cały czas szukamy nowych proekologicznych rozwiązań. Warto jednak zwrócić uwagę na to co już mamy. Należy posprzątać ten bałagan – zaproponował Janusz Dziewanowski.

Małgorzata Respekta-Paszkiewicz, jako przedstawicielka producenta okien mówiła:
Zawsze zwracaliśmy uwagę na eko. Naszym głównym surowcem jest drewno, a więc materiał jak najbardziej ekologiczny. Surowiec z PVC pozyskujemy z recyklingu. Warto stawiać na trwałe materiały. Kluczowe są bowiem jakość i cykl życia produktu.

Projektant Mateusz Mioduszewski również podkreślał, że na każdy produkt warto patrzeć w szerszym kontekście, a więc w kategorii całego cyklu użytkowania. Dodał także:

Choć nie możemy całkowicie wykluczyć z użycia plastiku, warto zrezygnować – na ile to możliwe – z jego jednorazowego zastosowania.

W projektowaniu warto uwzględniać szereg aspektów ekologicznych. Nie tylko same materiały, ale także transport, pakowanie itp. – powiedział Jędrzej Fiett.

Kolejnym tematem poruszonym przez uczestników dyskusji było podejście starszych i obecnych pokoleń do tematu ekologii.

Młodzi ludzie mają większą świadomość ekologiczną. Nasze pokolenie myślało inaczej. Przed nami otworzyły się drzwi nowej technologii. Zachłysnęliśmy się nią. Nie patrzyliśmy na wieloletnią perspektywę – mówiła Małgorzata Respekta-Paszkiewicz.

Dla nas ekologia to także świeży i bieżący temat. Warto o nim rozmawiać, bo to dopiero początek długiej drogi – dodał Mateusz Mioduszewski.

Ważnym tematem dyskusji, poruszonym przez Tomasza Pągowskiego, było drewno. Czy jest to materiał ekologiczny?

Drewno jest wspaniałym materiałem. Pamiętajmy jednak o tym co się dzieje w tle. Mam na myśli pożary, wycinki. Jako konsumenci mamy przekonanie, że drewno to bardzo trwały materiał, który ma służyć przez wiele długich lat. Nie zawsze jednak tak jest. Poza tym, patrząc na ekologiczny charakter drewna, gdy weźmiemy np. sklejkę, która jest klejona warstwami kleju i lakierowana... to trochę słabe eko. Niestety nie nadążamy sadzić drzew i jest to aspekt, nad którym warto się zastanowić – powiedział Janusz Dziewanowski.

W przypadku drewna ważna jest jego lokalizacja i regionalne użytkowanie. Należy wziąć pod uwagę transport tego surowca. Warto to wyważyć – powiedział Jędrzej Fiett.

Moim zdaniem kluczowy jest recykling. Zamiast eksploatować materiały, które są trudne do odzyskania lepiej korzystać z tych, które już mamy – powiedział Piotr Łazikowski i dodał, są alternatywy dla drewna. Np. podłogi winylowe – niektóre są w stu procentach „recyklingowalne”.

Uczestnicy zastanawiali się także, co zrobić, by otaczało nas więcej ekologicznych produktów.

Bardzo ważny jest efekt skali. Duża skala to niższe koszty. Dlatego należy uświadamiać klientów, że warto stawiać na eko-produkty. Im będzie ich więcej tym będą tańsze - mówiła Małgorzata Respekta-Paszkiewicz.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ